Jump to content

Rzeczywiste pory roku oddane w multi


Recommended Posts

Przejechałem się "kibelkiem" w singlu w porze jesiennej i nienal czułem te promienie słońca wpadające do kabiny...

Może warto wprowadzić na serwerach pory roku odpowiadajace rzeczywistym kalendarzowym? W grudniu jeździmy po śniegu a latem cieszymy się pełnią lata 🙂

  • I agree 2
Link to comment
Share on other sites

3 minuty temu, blazej870 napisał(a):

nie wiem czy pogoda jest aktualna z czasem rzeczywistym. Dziś Warszawa jest zachmurzona, z lekkim opadem śniegu, natomiast w symulatorze świeci słońce.

Można, ale po co? Chyba lepiej w upalnym lecie oglądać scenariusze zimowe, na wiosnę przypomnieć sobie złotą polską jesień, a zimą oglądać niemal czuć ciepełko z komputerowego słoneczka?

W sumie chyba najlepiej gdyby za każdym resetem serwera pogoda i pora roku była na nowo losowana.

  • I disagree 9
Link to comment
Share on other sites

W dniu 23.11.2023 o 15:44, Averrnor napisał(a):

Przejechałem się "kibelkiem" w singlu w porze jesiennej i nienal czułem te promienie słońca wpadające do kabiny...

Może warto wprowadzić na serwerach pory roku odpowiadajace rzeczywistym kalendarzowym? W grudniu jeździmy po śniegu a latem cieszymy się pełnią lata 🙂

To świetny pomysł stosowany w wielu symulatorach np. w The Bus czy Omsi2 (z DLC AUXI) - dodaje mega realizmu. W The Bus można np. wybrać pogodę dynamiczną albo sync Berlin. Jeśli twórcy dodadzą do single player rozkłady i możliwość dopasowania godzin i pór roku to pewno i pogodę, a jak pogodę mogą dodać czas rzeczywisty, ale jak to będzie to pewno dosyć późno. Ale najważniejsze - czyli techniczna możliwość już jest co widzimy na multi. Co do samego multi też oczywiście warto.

Pamiętajmy, że gra jest w EA, a apetyty graczy na nowe trasy i rozwiązania olbrzymie więc twórcy muszą mieć czas na zrobienie wielu rzeczy.

The Bus to już od paru lat jest w EA 🙂

  • Like 1
  • I agree 2
Link to comment
Share on other sites

Pogoda jest pobierana "na żywo", powinna się zgadzać z rzeczywistą, o ile dobrze pamiętam to jest to oparte na siatce 10x10km.

Pora roku jest dopasowana do daty na serwerze - jak jest listopad, to będzie jesień, jak jest lipiec to będzie lato.

Na razie nie ma jedynie rozróżniania rodzaju opadu, tzn. na jesień zawsze pada deszcz, w zimie zawsze śnieg - bez względu na to co jest w rzeczywistości.

  • Like 2
  • Thanks 3
Link to comment
Share on other sites

W dniu 25.11.2023 o 16:00, JarkPomsky napisał(a):

Ja bym wolał losową pogodę ze zmianą co godzinę. Nie oszukujmy się warunki są cały czas takie same praktycznie.

A co do pór roku to np. PL1 zima a PL2 lato PL3 jesień i tak dalej.

Najlepiej jakby była i dynamiczna i rzeczywista i wybrana. Każdy by sobie wybrał co chce.

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Moim zdaniem w trybie MP na każdym serwerze pora roku powinna być ta sama, taka jak na żywo. Nie byłoby wtedy jakiś problemów i konieczności wgrywania na serwer archiwalnych danych pogodowych, żeby temperatura się zgadzała i nie było latem -12°C

  • I disagree 1
  • I agree 2
Link to comment
Share on other sites

14 minut temu, BUZZER napisał(a):

Moim zdaniem w trybie MP na każdym serwerze pora roku powinna być ta sama, taka jak na żywo. Nie byłoby wtedy jakiś problemów i konieczności wgrywania na serwer archiwalnych danych pogodowych, żeby temperatura się zgadzała i nie było latem -12°C

Powinna być pobuierana każdego dnia z satelit ale  najpierw niech kiedyś  zrobią to samo z trasam itak jak w MFS, to byłby sztos

  • I agree 1
Link to comment
Share on other sites

3 godziny temu, adisuper napisał(a):

Powinna być pobuierana każdego dnia z satelit ale  najpierw niech kiedyś  zrobią to samo z trasam itak jak w MFS, to byłby sztos

O to raczej ciężko. W MSFS masz generowane budynki, teren na podstawie zdjęć satelitarnych i więcej nie potrzeba bo i tak widzisz to z daleka. W simrail poza scenerią, budynkami, terenem itd. trzeba też zadbać o infrastrukturę torową, odpowiednie odwzorowanie nastawni, semaforów, rozjazdów, sieci trakcyjnej czy chociażby rezonatorów SHP na torach. Nie mówiąc już o implementacji na tych szlakach takich rzeczy jak ETCS. Tego AI nie zrobi.

  • I agree 3
Link to comment
Share on other sites

3 godziny temu, jumps napisał(a):

O to raczej ciężko. W MSFS masz generowane budynki, teren na podstawie zdjęć satelitarnych i więcej nie potrzeba bo i tak widzisz to z daleka. W simrail poza scenerią, budynkami, terenem itd. trzeba też zadbać o infrastrukturę torową, odpowiednie odwzorowanie nastawni, semaforów, rozjazdów, sieci trakcyjnej czy chociażby rezonatorów SHP na torach. Nie mówiąc już o implementacji na tych szlakach takich rzeczy jak ETCS. Tego AI nie zrobi.

Skoro  w MFS dało radę to kiedyś da i w symulacji taboru kolejowego bo dlaczego nie, tak samo kiedyś mogłyby być rzeczywiste rozkłady jazdy na multi a nie tak jak teraz że jest pociąg do Skierniewic a kończy się jazda w Żyrardowie,  ktoś może uznać mój optymizm za nadmierny ale  ja mimo wszystko uważam, że  to prędzej  czy później da się zrobić ^^

Edited by adisuper
  • Like 1
  • I agree 1
Link to comment
Share on other sites

39 minut temu, adisuper napisał(a):

Skoro  w MFS dało radę to kiedyś da i w symulacji taboru kolejowego bo dlaczego nie, tak samo kiedyś mogłyby być rzeczywiste rozkłady jazdy na multi a nie tak jak teraz że jest pociąg do Skierniewic a kończy się jazda w Żyrardowie,  ktoś może uznać mój optymizm za nadmierny ale  ja mimo wszystko uważam, że  to prędzej  czy później da się zrobić ^^

Da się wszystko, ale na pewno jest to bardzo bardzo trudne do zrealizowania i szanse na to że zobaczymy coś takiego są bardzo małe. Przypominam że MSFS został stworzony przez studio zatrudniające 250 osób, dodatkowo wspierane przez jedne z największych studiów gier na świecie z ogromnym budżetem. Poza tym w MSFS jedyne co się liczy to budynki i ew. teren, góry, lasy itd. Dane na ten temat są brane ze zdjęć satelitarnych i np. danych OpenStreetMap. Tutaj dochodzi infrastruktura kolejowa, na temat której dane nie są tak ogólnodostępne. Tak jak mówiłem, wszystko musi być dokładnie odwzorowane. AI i różnego rodzaju algorytmów można użyć do tworzenia scenerii, budynków i odtworzenia śladu torów 1:1 (i z tego co wiem twórcy z tej możliwości już korzystają). Ale takie rzeczy jak rozjazdy, sieć trakcyjna, semafory (tutaj ważne są nawet takie szczegóły jak inna kolejność komór w niektórych z nich) i wiele innych rzeczy. Tego AI nie zrobi, bo po prostu nie ma skąd wziąć danych na ten temat. Do tego dochodzą wszelkie customowe modele dla nietypowych budynków, np. nastawni.

Zresztą, w MSFS wiele miejsc znacznie różni się od rzeczywistości i naprawiają to dopiero aktualizacje wydane przez twórców, gdzie poszczególnym krajom/regionom dają trochę więcej "miłości". A w SimRailu odwzorowanie rzeczywistych tras myślę że jest na naprawdę wysokim poziomie i tego też oczekuję po trasach które powstaną w przyszłości, a  obawiam się że AI przy obecnej ilości informacji nt. takiej potencjalnej trasy i obecnym budżecie na tę grę nie jest w stanie takich oczekiwań spełnić.

  • I agree 1
Link to comment
Share on other sites

Skoro tu mowa o porach roku i pogodzie to mam takie pytanie. Jeszcze na serwerze Pl2 nie spotkałem zimy, jest cały czas jesienna pogoda i choć śnieg padał to trawa jest cały czas zielona. Czy wszyscy tak macie? W single player jest zima ze śniegiem, ale w multii śniegu na ziemi jeszcze nie spotkałem nigdzie.

Link to comment
Share on other sites

12 godzin temu, Korsarz napisał(a):

Skoro tu mowa o porach roku i pogodzie to mam takie pytanie. Jeszcze na serwerze Pl2 nie spotkałem zimy, jest cały czas jesienna pogoda i choć śnieg padał to trawa jest cały czas zielona. Czy wszyscy tak macie? W single player jest zima ze śniegiem, ale w multii śniegu na ziemi jeszcze nie spotkałem nigdzie.

Na multiplayerze wciąż jest jesień, która trwa do 21 grudnia - od 22 nastanie kalendarzowa zima, która potrwa do 21 marca, itd.

 

W dniu 25.11.2023 o 14:28, zbynak napisał(a):

Pogoda jest pobierana "na żywo", powinna się zgadzać z rzeczywistą, o ile dobrze pamiętam to jest to oparte na siatce 10x10km.

Pora roku jest dopasowana do daty na serwerze - jak jest listopad, to będzie jesień, jak jest lipiec to będzie lato.

Na razie nie ma jedynie rozróżniania rodzaju opadu, tzn. na jesień zawsze pada deszcz, w zimie zawsze śnieg - bez względu na to co jest w rzeczywistości.

Jest jeszcze pewna inercja, przypuszczalnie zamierzona, tj. od wejścia do gry do "urealnienia" się pogody musi upłynąć ładnych kilka minut.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

4 godziny temu, Nieciej napisał(a):

Na multiplayerze wciąż jest jesień, która trwa do 21 grudnia - od 22 nastanie kalendarzowa zima, która potrwa do 21 marca, itd.

Jest jeszcze pewna inercja, przypuszczalnie zamierzona, tj. od wejścia do gry do "urealnienia" się pogody musi upłynąć ładnych kilka minut.

 

@Simrail łatwo może to zaimoplementować korzystając z API Windy https://api.windy.com/point-forecast  jedyne 1000 euro na rok 😉

 

np. warstwa w czasie rzeczywostym podaje model dla głównej okrywy śnieżnej
image.thumb.png.701f69e868af15c9bc8608eead0f7e39.png

 

warstwa opadu (snieg, deszcz ...)
image.thumb.png.e99f895410a6d16f7d5c706548598ce4.png

itd .. z burzą, pokryciem chmur, wiatrem, temperaturą, widocznością, 

Odpytywanie co jakiś czas przez serwer SimKolu i później rozsyłanie tylko dalej do użytkowników przez serwer. Z takiego ficzera korzysta mn. symulator SailAway, ktory musi odpytywać dla danego zeglarza online informacje pogodowe, w tym charakterystykę fali (wielkość, rozkołys, moduł itp.), przy czym tam brane jest to z danych GFS publikowanych co 6h (za darmo!), może to jest droga dla symulowania pogody. Branie prognoz 6h i ich odtwarzanie na serwerze?

 

Griby GFS (Global Forecast System)  są publikowane co 6h i to jest prognoza na następne 6h, model pogodowy o rozdzielczości 15nm (28km), a model ICON ma rozdzielczość nawet 3km

 

przyklad prognozy dla ICON i dane jakie podaje (wiatr, temperature, zachmurzenie, snieg, rain, wilgotność) ilosc danych 0.3Mb, mozna pobierać dowolną siatkę geo. Z tych darmowych danych już można symulować zjawiska pogodowe

image.thumb.png.baffece1be84a489a441741bbc810225.png

 

meteogram
image.thumb.png.e73a520d1e6d4c648202e8749fa2b14a.png

 

 

Edited by Conrad
  • Like 1
  • I agree 1
Link to comment
Share on other sites

6 minut temu, qbahn napisał(a):

Może byłyby nawet i tańsze (np. https://openweathermap.org/api), ale wg. mnie najpierw muszą ogarnąć płynność przechodzenia między różnymi stanami pogody. One są tak gwałtowne, jak w jakimś tanim horrorze 😉

Jjeżeli już posiadasz wiedzę o pogodzie między dwoma kwadratami (10km x 10km) bezproblemu pozwala zrobić przejściową symulację pomiędzy stanami, szybszą kiedy mamy gwałtowniejszą różnicę i wolniejszą przy mniejszej zmianie pogody. 

Link to comment
Share on other sites

3 minuty temu, Conrad napisał(a):

bezproblemu pozwala zrobić przejściową symulację pomiędzy stanami

Skoro tak mówisz... ja średnio znam się na symulacji pogody itp, ale z tego co pamiętam gra ma szereg dziwnych zachowań związanych prawdopodobnie z kompromisami dotyczącymi choćby oświetlenia (wydajność). Nie wiem czy te stany przejściowe jeszcze bardziej by nie pogłębiły tego zjawiska. Poza tym, nie jest to rzecz super pilna - wg. mnie.

Link to comment
Share on other sites

36 minut temu, qbahn napisał(a):

Skoro tak mówisz... ja średnio znam się na symulacji pogody itp, ale z tego co pamiętam gra ma szereg dziwnych zachowań związanych prawdopodobnie z kompromisami dotyczącymi choćby oświetlenia (wydajność). Nie wiem czy te stany przejściowe jeszcze bardziej by nie pogłębiły tego zjawiska. Poza tym, nie jest to rzecz super pilna - wg. mnie.

Ja biorę udział w testach alpha najnowszego symulatora żeglarskiego, też na silniku Unity i po prostu podpowiadam, tam zostało to prosto rozwiązane, działa i bez tego nie było by tego symulatora.

Marketingowo łatwo to sprzedać bo żaden symulator kolejowy tego nie ma, więc łatwo później promować mając taką przewagę. 

Edited by Conrad
Link to comment
Share on other sites

2 godziny temu, qbahn napisał(a):

Może byłyby nawet i tańsze (np. https://openweathermap.org/api), ale wg. mnie najpierw muszą ogarnąć płynność przechodzenia między różnymi stanami pogody. One są tak gwałtowne, jak w jakimś tanim horrorze 😉

Bug gry? Ktoś to może to zgłaszał?

 

3 godziny temu, Conrad napisał(a):

Odpytywanie co jakiś czas przez serwer SimKolu i później rozsyłanie tylko dalej do użytkowników przez serwer. Z takiego ficzera korzysta mn. symulator SailAway, ktory musi odpytywać dla danego zeglarza online informacje pogodowe, w tym charakterystykę fali (wielkość, rozkołys, moduł itp.), przy czym tam brane jest to z danych GFS publikowanych co 6h (za darmo!), może to jest droga dla symulowania pogody. Branie prognoz 6h i ich odtwarzanie na serwerze?

Tutaj to nie przejdzie z jednego prostego powodu: o ile się orientuję to silnik graficzny decyduje że którą teksturę terenu wybrać: albo jest pokrywa śnieżna, albo jej nie ma. 

Można by się pokusić o nakładanie jednej textury na drugą (zimową na jesienną) z różnym stopniem przeźroczystości, ale efekt byłby pewnie mizerny - chociaż pewnie w ten sposób można by sterować płynnym przejściem od pokrywy do jesieni. Ale nie oszukujmy się - w grze NIE MA warunków zimowych bezśniegowych (tj. bez szaty roślinnej). 

Link to comment
Share on other sites

2 godziny temu, Conrad napisał(a):

Ja biorę udział w testach alpha najnowszego symulatora żeglarskiego, też na silniku Unity i po prostu podpowiadam, tam zostało to prosto rozwiązane, działa i bez tego nie było by tego symulatora.

Super, rozumiem, pomysł zgłoszony - dzięki za Twój głos. Ale decyzja i tak nie należy do nas.

Zgodzę się, że lepiej mieć więcej realizmu niż mniej. Tylko trzeba mieć świadomość, iż każda najmniejsza dodatkowa rzecz, która nie była planowana od początku, to może być ciężki temat. Łączność z serwerami firm trzecich, to nie są proste sprawy, zwłaszcza w przypadku dużych projektów komercyjnych, jakim jest niewątpliwie SimRail.

38 minut temu, PL_Andrev napisał(a):

Bug gry? Ktoś to może to zgłaszał?

Może, ale ja nie zamierzam. Ostatnio już mam dość zgłoszeń 😉

Link to comment
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
  • Our servers

    • Drivers | Maszyniści Drivers | Maszyniści
      • PL2
      • pl2
      • 80 / 85
          • Percentage filling 94%
          • Most players 93
      • PL3
      • pl3
      • 9 / 83
          • Percentage filling 11%
          • Most players 76
      • PL4
      • pl4
      • 48 / 104
          • Percentage filling 46%
          • Most players 84
      • PL8
      • pl8
      • 16 / 78
          • Percentage filling 21%
          • Most players 84
      • EN1
      • en1
      • 61 / 83
          • Percentage filling 73%
          • Most players 81
      • EN2
      • en2
      • 4 / 77
          • Percentage filling 5%
          • Most players 60
      • EN3
      • en3
      • 3 / 82
          • Percentage filling 4%
          • Most players 60
      • DE1
      • de1
      • 69 / 83
          • Percentage filling 83%
          • Most players 87
      • DE3
      • de3
      • 3 / 80
          • Percentage filling 4%
          • Most players 67
      • DE4
      • de4
      • 5 / 78
          • Percentage filling 6%
          • Most players 65
      • FR1
      • fr1
      • 16 / 83
          • Percentage filling 19%
          • Most players 49
      • UA1
      • ua1
      • 4 / 78
          • Percentage filling 5%
          • Most players 27
      • CN1
      • cn1
      • 0 / 32
          • Percentage filling 0%
          • Most players 28
      • CZ1
      • cz1
      • 19 / 81
          • Percentage filling 23%
          • Most players 61
      • ES1
      • es1
      • 6 / 81
          • Percentage filling 7%
          • Most players 23
    • Dispatchers | Dyżurni ruchu Dispatchers | Dyżurni ruchu
      • PL2
      • pl2
      • 31 / 34
          • Percentage filling 91%
          • Most players 34
      • PL3
      • pl3
      • 4 / 34
          • Percentage filling 12%
          • Most players 28
      • PL4
      • pl4
      • 19 / 34
          • Percentage filling 56%
          • Most players 32
      • PL8
      • pl8
      • 3 / 34
          • Percentage filling 9%
          • Most players 27
      • EN1
      • en1
      • 33 / 34
          • Percentage filling 97%
          • Most players 34
      • EN2
      • en2
      • 2 / 34
          • Percentage filling 6%
          • Most players 21
      • EN3
      • en3
      • 3 / 34
          • Percentage filling 9%
          • Most players 13
      • DE1
      • de1
      • 31 / 34
          • Percentage filling 91%
          • Most players 34
      • DE3
      • de3
      • 1 / 34
          • Percentage filling 3%
          • Most players 29
      • DE4
      • de4
      • 8 / 34
          • Percentage filling 24%
          • Most players 29
      • UA1
      • ua1
      • 1 / 34
          • Percentage filling 3%
          • Most players 17
      • FR1
      • fr1
      • 8 / 34
          • Percentage filling 24%
          • Most players 23
      • ES1
      • es1
      • 6 / 34
          • Percentage filling 18%
          • Most players 15
      • CZ1
      • cz1
      • 14 / 34
          • Percentage filling 41%
          • Most players 28
      • CN1
      • cn1
      • 0 / 34
          • Percentage filling 0%
          • Most players 19
    • 30 Total servers
    • 507 / 1698 Total players
    • 30% Filled servers
×
×
  • Create New...

Important Information

Terms of Use Privacy Policy