Jump to content

Nowa ranga [Pomocnik]


Recommended Posts

W dniu 16.07.2024 na serwerze PL2 doszło do nieprzyjemnej sytuacji w postaci zablokowanego przejazdu w Olkuszu w kierunku Bukowna. Bot nie chciał wypuszczać pociągów przez co te złapały spore opóźnienia wynoszące nawet 4 godziny, ponieważ pomimo wzywania pomocy nikt z rang wyższych nie pomógł. Powstała dyskusja na discordzie o braku pomocy graczom w grze. Kandydatura na moderatora jest zamknięta, a gracze mają czasami trudności, aby samodzielnie rozwiązać problemy z ruchem, dlatego na podstawie wyżej wspomnianej dyskusji można stworzyć nową rangę o nazwie Pomocnik. Osoba z tą rangą będzie miała następujące zadania/przywileje:

  • możliwość wejścia na serwer bez wybierania pociągu/stacji;
  • rozwiązywanie problemów w ruchu np. gracz nie radzi sobie z podstawowymi zasadami ruchu, zablokowanie się bota itp.;
  • otrzymanie narzędzia do sterowania ruchem (w zależności co dokładnie tam się znajduje może być ze zmniejszonymi uprawnieniami);
  • brak uprawnień do wyrzucania graczy z serwera oraz ich banowania, w tym brak dostępu do szczegółowych danych gracza;
  • w przypadku trollingu lub innego błędu związanego z serwerem, pomocnik może bezpośrednio zwrócić się do moderatorów/zespołu.

Dobre pytanie zadał @pan kura W jaki sposób będzie wybierany pomocnik? Nie mam pomysłu w jaki sposób będzie przeprowadzana rekrutacja, ale na pewno trzeba spełniać kilka warunków:

  • znajomość mechaniki gry w tym wymagana znajomość podstawowych zasad instrukcji (łatwo da się to zweryfikować);
  • zaufanie (w jaki sposób można to zweryfikować?);
  • spędzony czas w grze (głównie łączny czas jako dyżurny ruchu);
  • mieć czyste konto od banów;
  • posiadać sprawny mikrofon.

Ponadto jakaś krótka rozmowa by się przydała z taką osobą, ewentualnie mini test? Można pisać jeszcze kilka propozycji, ale to zespół musi zadecydować i skonstruować jakiś system wybierania osób. Moderatorzy i betatesterzy również zostali wybrani w jakiś sposób.

Macie jakieś propozycje, uwagi? Napiszcie co o tym sądzicie, ale prosiłbym, aby wypowiadały się głównie osoby, które aktywnie spędzają czas w MP.

Edited by Marcion
  • I agree 2
Link to comment
Share on other sites

Mój głos za.

On 7/17/2024 at 9:52 AM, Marcion said:
  • brak uprawnień do wyrzucania graczy z serwera oraz ich banowania, w tym brak dostępu do szczegółowych danych gracza;
  • w przypadku trollingu lub innego błędu związanego z serwerem, pomocnik może bezpośrednio zwrócić się do moderatorów/zespołu.

Podczas dyskusji jak na wstępie pojawiały się wątpliwości, że osoba z takim zestawem uprawnień nie będzie miała żadnej możliwości przeciwdziałania szkodliwym zachowaniom graczy na dyżurkach. Według mnie, słusznie zauważono, że możliwość wyrzucania graczy mogłaby być nadużywana, z dużą szkodą dla społeczności. Pomyślałem sobie wtedy, że uprawnieniem zastępczym mogłoby być (czasowe) przejmowanie kontroli nad posterunkiem -- gracz pozostawałby w zajętym przez siebie miejscu bez możliwości ingerencji w ruch pociągów na czas takiego przejęcia -- po wszystkim wracałby do normalnej rozgrywki. Trochę jak pomoc instruktora podczas nauki jazdy -- on ma dostęp do swojego hamulca.

On 7/17/2024 at 9:52 AM, Marcion said:

W jaki sposób będzie wybierany pomocnik?

Zakładając, że taka rola powstanie -- myślę, że należałoby zacząć od pytania, czy zespół aktualnych moderatorów ma ochotę brać merytoryczny udział w nominacjach: w zależności od tego, będzie można dyskutować o przebiegu takiego procesu.

On 7/17/2024 at 9:52 AM, Marcion said:

posiadać sprawny mikrofon

Uważam, że jeżeli ktoś w grze poprzez wiadomości tekstowe potrafi komunikować się równie sprawnie co głosowo, nie musi używać mikrofonu.

Link to comment
Share on other sites

5 godzin temu, Blendzior napisał(a):

Pomyślałem sobie wtedy, że uprawnieniem zastępczym mogłoby być (czasowe) przejmowanie kontroli nad posterunkiem -- gracz pozostawałby w zajętym przez siebie miejscu bez możliwości ingerencji w ruch pociągów na czas takiego przejęcia -- po wszystkim wracałby do normalnej rozgrywki. Trochę jak pomoc instruktora podczas nauki jazdy -- on ma dostęp do swojego hamulca.

Po częsci jest już dostępna taka opcja, ale ze względu bezpieczeństwa jest rzadko wykorzystywana, ponieważ w czasie procesu nadal gracz może ingerować w pulpit. 

 

Dodatkowo w celu lepszej komunikacji z pomocą można dodać nową komendę /p która będzie działać na podobnej zasadzie co kontakt z administratorem z tym, że komunikat będzie trafiać tylko do pomocników. Oczywiście nadużywanie jej w bezsensownych celach będzie karane. Na siłę można jeszcze dodać możliwość zadzwonienia do wybranych osób (działałoby jak telefon alarmowy), ale raczej będzie to trudniejsze do zrealizowania.

Link to comment
Share on other sites

13 godzin temu, misiekczołgista napisał(a):

Wystarczy dać nastawnie Olkusz chociaż  tymczasowo jak Sosnowiec Południowy. I nic już nigdy więcej blokować się nie będzie. 

To nie uchroni przed graczami, którzy blokują szlak celowo lub przez swój brak kompetencji.

Brak możliwości wyrzucania graczy spowoduje, że taki pomocnik to będzie zwykłym graczem z opcją forsownego wejścia na wybraną przez siebie dyżurkę, a chyba nie o to chodzi. Tym bardziej, że jeśli przez 10 minut będzie ogarniać jeden posterunek, to znaczy, że przez ten czas będzie niedostępny do ogarnięcia innych dyżurek, nie mówiąc już o innych serwerach. Ogarnięciem burdelu po kimś jest pewna grupa graczy, dla których takie ogarnięcie zablokowanej stacji to ciekawe wyzwanie. Był już nawet okres, kiedy administracja kanale dawała znak, gdzie są korki do rozładowania.

Taki pomocnik/moderator/strażnik nie będzie przypadkową osobą z problemami osobistymi, więc nie zakładałbym nadużywania uprawnień. A nawet jeśli, to szybko je może stracić. Dlatego uważam, że powinien mieć możliwość wyrzucania graczy z dyżurek/pociągów w skrajnych sytuacjach i pozwolenia wejść tam graczom chętnym ogarnąć armageddon, który powstał.

Link to comment
Share on other sites

3 godziny temu, Masterczulki napisał(a):

o nie uchroni przed graczami, którzy blokują szlak celowo lub przez swój brak kompetencji.

Brak kompetencji napisałeś. A jakie to kompetencję trzeba mieć żeby móc zagrać w SIMRAIL? Nie ma żadnych limitów przy zakupie gry, żadnych egzaminów zanim wejdziesz na dyżurkę. Dlaczego ktoś ma oceniać moje kompetencje na serwerze ogólnodostępnym dla każdego gracza? Na podstawnie czego? 

3 godziny temu, Masterczulki napisał(a):

Dlatego uważam, że powinien mieć możliwość wyrzucania graczy z dyżurek/pociągów w skrajnych sytuacjach i pozwolenia wejść tam graczom chętnym ogarnąć armageddon, który powstał.

O to już jesteśmy o krok od sądu kapturowego.

Twoja propozycja to najkrótsza droga do tego żeby kółko wzajemnej adoracji wywalało graczy wedle własnego widzimisie i przejmowało nastawnię za nich. 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

21 godzin temu, misiekczołgista napisał(a):

Brak kompetencji napisałeś. A jakie to kompetencję trzeba mieć żeby móc zagrać w SIMRAIL? Nie ma żadnych limitów przy zakupie gry, żadnych egzaminów zanim wejdziesz na dyżurkę. Dlaczego ktoś ma oceniać moje kompetencje na serwerze ogólnodostępnym dla każdego gracza? Na podstawnie czego? 

Na podstawie tego, że jak zablokujesz cały szlak psując grę wszystkim innym na serwerze. Rozumiem, że skoro serwer jest ogólnodostępny, to mam prawo wejść na nastawnię i nie puszczać nikogo, bo nikt nie ma prawa oceniać moich kompetencji?

21 godzin temu, misiekczołgista napisał(a):

Twoja propozycja to najkrótsza droga do tego żeby kółko wzajemnej adoracji wywalało graczy wedle własnego widzimisie i przejmowało nastawnię za nich. 

Jak mówiłem, tymi osobami z większymi uprawnieniami byłyby odpowiednio dobrane osoby, które nie wykorzystywały swojej władzy do własnych korzyści.
Poza tym wasza propozycja zakłada właśnie przejmowanie przez pomocników nastawni siłą, więc taki Twój argument jest trochę inwalidą ...

Jeśli zakładamy, że te osoby będą przekraczać swoje uprawnienia, to cała dyskusja o jakimkolwiek nowym stanowisku nie ma żadnego sensu.
Podstawowym założeniem tej dyskusji jest wybranie kompetentnych osób, które nadawaną funkcję chcą wykorzystać w celu poprawy przyjemności gry ogółu graczy.

Edited by Masterczulki
  • I agree 2
Link to comment
Share on other sites

Godzinę temu, Masterczulki napisał(a):

to mam prawo wejść na nastawnię i nie puszczać nikogo,

Tak, masz prawo. Nigdzie nie jest to zabronione. Nie ma żadnego regulaminu na dzień dzisiejszy który by to zabraniał. Wszelka moderacja gry  do tej pory opiera się na decyzjach podejmowanych przez kogoś na podstawnie jego humoru  i samopoczucia.  I panującym przeświadczeniu że każdy, ale to każdy gracz na serwerze musi wszystko na temat pociągów wiedzieć. 

Logując się na serwer i zajmując dyżurkę gdzieś coś widzisz? Spis zasad i reguł? Czy tylko o obręczach bosych przeczytasz i kierujesz ruchem. Jak możesz karać jak nie masz reguł ustalonych? Na jakiej podstawie chcesz mnie wyrzucić z dyżurki jak nawet blokuje ruch? Jest to zabronione? Serwer PL1 miał blokade na zamykanie szklaków. PL2,3,4,8 nie ma. 

 

Godzinę temu, Masterczulki napisał(a):

, które nie wykorzystywały swojej władzy do własnych korzyści.

Mam inne odczucia co do tego jak już jest obecnie. Byłem wywalony z serwera na 4 dni nie wiem za co. Prawie trzy miesiące minęły i żadnego odzewu na moje prośby o podanie przyczyny bana. Jedynie kasowanie moich wpisów. 

 

Kolega Zbynak zaplusował Cię. Pamiętasz Panie Zbyniak gdzieś dwa tygodnie temu. Ty Wschodnia ja Sławków. Na pulpicie skład jest. Na peronie nie ma. Potem nagle po kilku minutach skład się zmaterializował na peronie. 

Co w przypadku jak ja nie widzę składu na oczy a on jest? Taka sytuacja była wtedy. Tamten gracz z loko raportuje mnie że go trzymam w peronie a Pan Masteczulki wywala z dyżurki? Fajnie co nie? Chcielibyście być na moim miejscu wtedy? Wywalony za nic? Bo tego obecnie chcecie. Jak ja się obronie że go przez 5 minut nie widziałem? Mam od dzisiaj sesje gry nagrywać na dysk?  

Naprawcie grę z błędów (akurat nie Ty tylko kto inny) , czytelne reguły, procedura odwołania od kar i na koniec serwer profesjonalny. I tam bawcie się w straż miejską. 

 

 

 

 

 

  • I agree 3
Link to comment
Share on other sites

@misiekczołgista Ale tu są dwie sytuacje: oczywiście brak regulaminu jest patologią, tak samo jak banowanie bez podania przyczyny.

Ale tak samo patologią jest celowe blokowanie przez kogoś rozgrywki 100 innym osobom na serwerze, bo "mogę" i takie osoby powinny z gry wylatywać.

 

Co do sytuacji z przed dwóch tygodni: zakładasz od razu, że dostałbyś bana/kicka, a równie dobrze osoba z uprawnieniami mogłaby być prostu zresetować blokadę, podać "ręcznie" wyjazd dla zawieszonego pociągu, a może jakoś zresetować sam pociąg (zależnie jakie narzędzia są dostępne), jest też opcja wymuszenia kontroli nad składam przez BOTa, jeśli gracz ma problemy z połączeniem. Albo na początku pomocnik (czy jak taką osobę nazwać) mógłby napisać do Ciebie w grze co się dzieje i czy może w jakoś sposób pomóc. Nawet lepiej by to wyglądało w przypadku zgloszenia od maszynisty zawieszonego pociagu, bo byłby ślad w systemie, że to nie Twoja wina. A obecnie jest słowo przeciwko słowu. Może też dałoby radę wyciągnąć jakieś logi i zgłosić taki problem do poprawy przez deweloperów, obecnie pociągi wiadomo pojawiają się raz na jakiś czas ale mam wrażenie, że nikt nie jest w stanie poprawić tego problemu.

Link to comment
Share on other sites

3 minuty temu, zbynak napisał(a):

Co do sytuacji z przed dwóch tygodni: zakładasz od razu, że dostałbyś bana/kicka

Ja nic nie zakładam. Ja taką sytuację miałem niedawno. I tak się właśnie stało. Bez słowa wyjaśnienia, bez prawa do obrony. I dlatego uważam że tak będzie nadal. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

 

@misiekczołgista A ja nie miałem takiej sytuacji, za to wiele sytuacji, gdy "pomocnik" mógłby ogarnąć gracza i umożliwić dalszą jazdę dla stojących w korku pociągów. Jakie z tego wnioski?

Przekładasz jednorazowe zdarzenie na całą grę i uważasz, że tak dzieje się zawsze i będzie już zawsze. A tymczasem więcej widać narzekań na "symulator stania pod czerwonym światłem" niż na niesłuszne bany.

Oczywiście takich banów być nie powinno, ale po to dyskusja w tym wątku, żeby wypracować rozwiązanie działające na oba problemy.

Chociaż bez udziału administracji to sobie tu możemy dyskutować w nieskończoność, nic nie zapowiada, żeby ktokolwiek się miał tematem zainteresować.

 

 

  • I agree 3
Link to comment
Share on other sites

Kompetencją proponowanej grupy nie byłoby wyrzucanie gracze za puszczenie jednego przed drugim, wbrew priorytetom, czy jakiekolwiek inne czynności, które nie wpływają na ogólną grywalność serwera, a jedynie wyrzucenie graczy, którzy powodują zablokowanie całej stacji / szlaku, uniemożliwiając grę większości innych współgraczy. Ma to być usprawnianie gry na serwerze w sytuacjach skrajnych i wyjątkowych, od pierdół jest system raportowania w grze.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 godzinę temu, Masterczulki napisał(a):

Ma to być usprawnianie gry na serwerze w sytuacjach skrajnych i wyjątkowych, od pierdół jest system raportowania w grze.

Czy w sytuacjach skrajnych i wyjątkowych nie lepiej zmienić serwer / iść na spacer / zająć się czymś innym?

Link to comment
Share on other sites

2 godziny temu, Masterczulki napisał(a):

a jedynie wyrzucenie graczy, którzy powodują zablokowanie całej stacji / szlaku, uniemożliwiając grę większości innych współgraczy.

Na podstawie czego?:) Pokaż ten regulamin:))) 

Link to comment
Share on other sites

Ranga jest po to, aby nie można było banować, mutować, kickować tylko wspomagać w ruchu pociągów na serwerze bez chamskiego przejmowania sterów za gracza. Czym by się ta osoba różniła od moderatora poza brakiem możliwości banowania i tworzenia nowych zabezpieczeń dla nowych osób?

 

W dniu 22.07.2024 o 14:00, zbynak napisał(a):

Chociaż bez udziału administracji to sobie tu możemy dyskutować w nieskończoność, nic nie zapowiada, żeby ktokolwiek się miał tematem zainteresować.

Czyżby? 😉

Link to comment
Share on other sites

W dniu 23.07.2024 o 19:36, misiekczołgista napisał(a):

Na podstawie czego?:) Pokaż ten regulamin:))) 

A obecnie jest jakiś regulamin? Nie ma.

A bany i kicki są? Tak.

Więc czemu nie może być rangi pomocnika dla zaawansowanych graczy?

23 godziny temu, Marcion napisał(a):

Czyżby? 😉

Nie widzę nikogo z developerów w temacie, więc uważam, że do niczego ta dyskusja między graczami nie doprowadzi.

Link to comment
Share on other sites

Sprawa nie jest skomplikowana, ale musi być zaczęta od dobrej strony. Najpierw czytelny regulamin symulatora. Ogólny, dla mechanika i dla dyżurnego. Muszą być jasno postawione reguły. Dopiero w tym momencie taki "pomocnik" ma sens. Takie jest moje zdanie.

@zbynak 

To, że nie widzisz... nie oznacza, że nie czyta tego tematu ktoś z administracji. Brak wpisów nie wyklucza obserwacji tematu. 

Edited by Grandal74
  • I agree 1
Link to comment
Share on other sites

 

9 minut temu, Grandal74 napisał(a):

Brak wpisów nie wyklucza obserwacji tematu. 

Ktoś jednak czyta i analizuje

https://wiadomosci.wp.pl/skradziono-urzadzenia-ktorymi-mozna-sparalizowac-pociagi-sluzby-sprawdzaja-rosyjski-trop-7052249738906272a

 

Ktoś postanowił być takim "pomocnikiem" w prawdziwym życiu.  Wcielić w życie ten plan. 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ja się już " wysrałem" ...na prawach cytatu... :)...na dywagacje w simrailu...kto co komu i ile winien.Wchodzę....gram ...potem zwała na serwerze...tracę kilka tysięcy PD...wychodzę w sekundę....NIC SIĘ NIE POPRAWIA w multi.Pauza tydzień...powtórka i nic się nie poprawia....Przez wzgląd na moje poglądy....nikomu nie bronię ...ale u mnie coraz mniej czasu na simrail....coraz mniej....coraz mniej 😉

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Pomysł ciekawy, pytanie w jaki sposób ta rola miała by trafiać do użytkowników? Komu można zaufać, komu nie? Czy powinien być system rekrutacji, czy wyboru graczy przez moderacje i/lub administracje?

Link to comment
Share on other sites

Panowie, a może warto pochylić się nad propozycją, która pojawiła się już w zeszłym roku, ale niestety pozostała bez odzewu. Moim zdaniem jest to bardzo dobry pomysł. Oczywiście wiązałoby się to z wprowadzeniem jakiegoś systemu punktacji czy rang dla dyżurnych, ale na pewno warto wziąć to pod uwagę. 

 

  • I agree 2
Link to comment
Share on other sites

20 godzin temu, bart_dem napisał(a):

Panowie, a może warto pochylić się nad propozycją, która pojawiła się już w zeszłym roku, ale niestety pozostała bez odzewu. Moim zdaniem jest to bardzo dobry pomysł. Oczywiście wiązałoby się to z wprowadzeniem jakiegoś systemu punktacji czy rang dla dyżurnych, ale na pewno warto wziąć to pod uwagę. 

Propozycja z forum dział aplikacje www

https://besentv.github.io/

Bardzo interesująca aplikacja.  

Link to comment
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Terms of Use Privacy Policy