Jump to content

Moje pierwsze wrażenia z gry i sugestie


adamets2

Recommended Posts

Jak bardzo potrzebny jest save przekonałem się boleśnie wczoraj. Wybrałem sobie w single scenariusz z Warszawy do Katowic świnką. Ten co odjeżdża ok 19:25 i zacząłem grę o 1 w nocy. Wiem... Porwałem się z motyką na słońce, ale miało być tylko na chwilę 🙂 żeby zobaczyć Warszawę. Ta "chwila" przedłużyła się do 4:30 🙂  i gdzieś koło Idzikowic już nie dałem rady kontynuować bo za bardzo mi się chciało spać. No i musiałem przerwać. Jak bardzo przydałby się save... 🙂

A jak będą w przyszłości jeszcze dłuższe trasy jak np. z Łodzi do Katowic to już w ogóle kosmos żeby grać ciurkiem po kilka godzin.

Dodam jeszcze, że w mojej konfiguracji sprzętowej, którą podawałem wyżej Warszawa też świetnie zoptymalizowana. Żadnych zacinek. Gra działa naprawdę bardzo płynnie, a jest w EA. Brawo! 👍

Edited by adamets2
Link to comment
Share on other sites

W dniu 24.11.2023 o 14:02, adamets2 napisał(a):

Generalnie jak na EA gra jest naprawdę super z OGROMNYM potencjałem. Ale warto dodać opcje uproszczające rozgrywkę co przyciągnie wielu nowych graczy z całego świata. Bo teraz wielu może się zrazić. Np. w TSW4 w rozkładach pociągi już są gotowe do jazdy. O czym pisałem wyżej. 1-3 przyciski i można jechać.

 

Mi to właśnie najbardziej przeszkadza w TSW. Chciałbym się pobawić w uruchamianie od zimnej, a mam wszystko na gotowe podane zawsze w każdej planszy. Nie mówię, że wszystkie powinny takie być (generalnie powinny być zróżnicowane), ale tam w ogóle tego nie ma na większości nawet DLC. Ja zaczynałem od TSW2 (na 3 skończyłem), a w nim od Sand Patch Grade, w którym jest wielki yard, a na nim stoi pełno zimnych (i nie tylko) lokomotyw amerykańskich i to jest właśnie super fajne, że możesz się nauczyć wejść "z ulicy" do takiej maszyny i ją umieć odpalić i ruszyć i generalnie obsługiwać wszystko i radzić sobie nawet zjeżdżając ze stromej góry dwoma kilometrami węgla w wagonach, gdzie w pewnym momencie jak przegniesz (o co łatwo) hamulce już nic nie dają i tylko się rozpędzasz i patrzysz kiedy zginiesz, bo ta góra się nie kończy. Teraz już mnie nie ciągnie do tych starych diesli amerykańskich (wszystkie są takie same), ale spędziłem na tym wiele dni i było super. W drugą stronę, pod górę, też można utknąć i nie podjechać (ślizgać się i co tylko). Opanowanie tych wszystkich rzeczy daje ogromną frajdę. Ale wiem, że każdy jest różny i na innym poziomie. Jak ja zaczynałem w TSW to też byłem zielony kompletnie, wręcz myślałem "Jak symulator pociągu może być w ogóle ciekawy? Przecież tam nawet skręcać nie można! I tylko się jedzie godzinami prosto i nic." - i od czegoś takiego stopniowo się wdrażałem, a teraz umiem już wszystkie semafory na pamięć, wiem jak działają hamulce pneumatyczne w pociągu, jak działają i po co są inne hamulce itd. A tu przyszedłem wyszkolić się w polskich zasadach i pociągach i już całkiem nieźle mi to idzie. Także nawet z nooba można zrobić rasowego maszynistę - tylko trzeba to robić stopniowo (w tym na łatwiejszych poziomach, tak jak piszesz). Dlatego właśnie ja sugerowałem od zawsze wiele poziomów trudności, wszystko konfigurowalne, plus jakiś taki "Master Class", czyli zaawansowane samouczki dla chętnych, a nawet egzaminy. Kto chce (lub dopiero się uczy) niech gra jak do tej pory, a jak ktoś już to wszystko opanuje, niech ma następne wyzwania żeby dalej w to grać i mieć frajdę. Jak dla kogoś to za dużo, to nie musi w to wchodzić nawet, ma jeszcze wszystko to co do tej pory było plus lepszą możliwość konfigurowania HUDa (poziomów trudności), np żeby zamiast odległości wyświetlały się statyczne pozycje w kilometrach, jak to opisałem w jednej z moich sugestii, albo żeby można było widzieć nadchodzące ograniczenia prędkości, ale BEZ następnych semaforów (na chwilę obecną tylko albo oba albo nic).

Natomiast mała sugestia do autorów gry (a także graczy):
Nie bagatelizujcie ludzi "casualowych". Każdy kiedyś dopiero zaczynał. Jak by nie było, TSW jest chyba najbardziej popularne i to ono przyciąga największą ilość nie-kolejowych ludzi do symulatorów pociągów. Podbierajcie im graczy oferując coś więcej - kolejne poziomy trudności - ale nie rzucajcie graczy od razu na głęboką wodę bo się zrażą i nie wrócą. A potem nie kupią DLC i nie będzie na dalszy rozwój.

Edited by PeVoo
Link to comment
Share on other sites

@PeVoo ale w TSW masz chyba w scenariuszach uruchamianie od zimnej... Są takie niektóre scenariusze, że się błądzi po bocznicach z godzinę 🙂 No i w przypadku towarowych z USA jak pamiętam nawet w rozkładach sporo trzeba poustawiać.

Po już paru dniach grania w SR muszę powiedzieć, że w samouczku może to trochę przytłoczyć za pierwszym razem, ale idzie się szybko nauczyć, a np wywoływane z przycisku Y na padzie menu podręczne (nawiasem mówiąc przypominające to z BS21 🙂 ) gdzie można sporo rzeczy zrobić jest strzałem w dziesiątkę i tego nie ma w TSW. Więc tu SR wyprzedza konkurencję właśnie w uproszczeniu. No i kiedy pisałem swój pierwszy post nie wiedziałem, że na multi pociągi już są uruchomione 🙂

Jak dla mnie ta gra to odkrycie roku. Nie sądziłem, że aż tak mi się spodoba i wciągnie.

Ale właśnie napisałem od razu po pierwszym zderzeniu swój pierwszy post, żeby przedstawić Twórcom tak na gorąco pierwsze zderzenie gracza, które teraz już się zmieniły na bardzo, bardzo pozytywne.

Edited by adamets2
Link to comment
Share on other sites

To może mamy inne DLC, bo w moich prawie nigdzie tego nie ma. A już zwłaszcza, żeby musieć błądzić godzinę po bocznicach. W tych starych to było, w Sand Patch Grade oraz w Bakerloo (metro), tam się zaczynało często od zera i włączało wszystko (chociaż nie na yardzie tylko od razu na peronie pierwszym, co też było słabe).

BTW taki tip: jak masz odpiąć któryś z dalszych wagonów z tyłu, to zawsze można luźną kamerą "dronową" polecieć (której w SimRail najbardziej brakuje) i bez wychodzenia z kabiny szybko odłączyć. Natomiast jak masz się przesiąść do przeciwnej kabiny (nawet te 2km dalej), to można to zrobić przez Ctrl-[-] i Ctrl-[=]. Tego też mi tu brakuje. Brakuje mi również mapy od góry z TSW żeby zobaczyć gdzie co jedzie i co na którym semaforze stoi kawałek dalej, albo na co właściwie czekam.

PS: 
Niezwiązane z tematem, ale chciałem się z Wami podzielić nowym "wygaszaczem ekranu" (albo jak kto woli "wyświecaczem ekranu"), który znalazłem:

Ale bym się przejechał po takich skalnych labiryntach jak ten! Na początku filmu są zajawki z trasy pokazane.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Wczoraj przejechałem się na scenariuszu zimowym z Katowic do Sędziszewwa. Kapitalny klimat! Super się jechało.

Na wielki plus, że pasażerowie w zależności od poru roku są ubrani cieplej lub zimniej 🙂

Proszę - dodajcie więcej scenariuszy do trybu single o różnych porach i warunkach pogodowych na różnych pociągach. To akurat wydaje się dosyć proste i szybkie do zrobienia skoro scenariusze robi nawet społeczność. To dobre wyjście tymczasowe zanim nie powstaną rozkłady z możliwością ustalania przez graczy własnej pogody i pory roku.

Gra ma sporo stacji, różne godziny, różne pory roku, sporo pociągów i niesamowicie małe zagospodarowanie tego wszystkiego w trybie single 🙂

Edited by adamets2
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
  • Our servers

    • Drivers | Maszyniści Drivers | Maszyniści
      • PL2
      • pl2
      • 81 / 89
          • Percentage filling 91%
          • Most players 103
      • PL3
      • pl3
      • 16 / 87
          • Percentage filling 18%
          • Most players 76
      • PL4
      • pl4
      • 14 / 82
          • Percentage filling 17%
          • Most players 84
      • PL8
      • pl8
      • 5 / 81
          • Percentage filling 6%
          • Most players 84
      • EN1
      • en1
      • 31 / 88
          • Percentage filling 35%
          • Most players 81
      • EN2
      • en2
      • 2 / 80
          • Percentage filling 3%
          • Most players 60
      • EN3
      • en3
      • 1 / 81
          • Percentage filling 1%
          • Most players 60
      • DE1
      • de1
      • 47 / 82
          • Percentage filling 57%
          • Most players 87
      • DE3
      • de3
      • 1 / 80
          • Percentage filling 1%
          • Most players 67
      • DE4
      • de4
      • 4 / 90
          • Percentage filling 4%
          • Most players 65
      • FR1
      • fr1
      • 6 / 80
          • Percentage filling 8%
          • Most players 49
      • UA1
      • ua1
      • 1 / 75
          • Percentage filling 1%
          • Most players 27
      • CN1
      • cn1
      • 0 / 37
          • Percentage filling 0%
          • Most players 28
      • CZ1
      • cz1
      • 13 / 77
          • Percentage filling 17%
          • Most players 61
      • ES1
      • es1
      • 0 / 82
          • Percentage filling 0%
          • Most players 23
    • Dispatchers | Dyżurni ruchu Dispatchers | Dyżurni ruchu
      • PL2
      • pl2
      • 30 / 34
          • Percentage filling 88%
          • Most players 34
      • PL3
      • pl3
      • 3 / 34
          • Percentage filling 9%
          • Most players 28
      • PL4
      • pl4
      • 11 / 34
          • Percentage filling 32%
          • Most players 32
      • PL8
      • pl8
      • 2 / 34
          • Percentage filling 6%
          • Most players 27
      • EN1
      • en1
      • 24 / 34
          • Percentage filling 71%
          • Most players 34
      • EN2
      • en2
      • 2 / 34
          • Percentage filling 6%
          • Most players 21
      • EN3
      • en3
      • 3 / 34
          • Percentage filling 9%
          • Most players 13
      • DE1
      • de1
      • 28 / 34
          • Percentage filling 82%
          • Most players 34
      • DE3
      • de3
      • 3 / 34
          • Percentage filling 9%
          • Most players 29
      • DE4
      • de4
      • 5 / 34
          • Percentage filling 15%
          • Most players 29
      • UA1
      • ua1
      • 0 / 34
          • Percentage filling 0%
          • Most players 17
      • FR1
      • fr1
      • 2 / 34
          • Percentage filling 6%
          • Most players 23
      • ES1
      • es1
      • 3 / 34
          • Percentage filling 9%
          • Most players 15
      • CZ1
      • cz1
      • 7 / 34
          • Percentage filling 21%
          • Most players 28
      • CN1
      • cn1
      • 1 / 34
          • Percentage filling 3%
          • Most players 19
    • 30 Total servers
    • 346 / 1701 Total players
    • 20% Filled servers
×
×
  • Create New...

Important Information

Terms of Use Privacy Policy