Jump to content

Jak gra chodzi na waszym sprzęcie


Czy waszym zdaniem SimRail jest dobrze zoptymalizowany  

41 members have voted

  1. 1. Czy waszym zdaniem SimRail jest dobrze zoptymalizowany?

    • TAK
      18
    • NIE
      18

This poll is closed to new votes

  • Please sign in or register to vote in this poll.
  • Poll closed on 06/30/24 at 10:18 AM

Recommended Posts

Posted (edited)

Od razu powiem, że na moim sprzęcie SimRail chodzi genialnie. Chciałbym żeby było tak z każdą grę. Oprócz głosowania w ankiecie może podzielcie się własnymi konfiguracjami sprzętowymi i opinią jak wam chodzi SimRail

Mój sprzęt to: RTX 3080Ti + 32GB RAM + i512600 + dysk SSD - gram w 4K na max ustawieniach

Dla porównania TSW4 na niektórych DLC przycina tak bardzo, że szkoda słów. W SimRail właściwie nie spotkałem się jeszcze ze spadkiem FPS. Na chwilę obecną wg mnie TSW4 jest znacznie słabiej zoptymalizowane.

Edited by adamets2
Link to comment
Share on other sites

Ogólnie chodzi dobrze, w trakcie jazdy stałe 75fps ale raz na jakiś czas potrafi przyciąć w trakcie jazdy podczas doczytywania scenerii. Mocne spadki występują u mnie prawie zawsze przy wjeździe na większe stacje, czyli te w Warszawie oraz Katowice.

Zauważyłem natomiast, że gra potrzebuje się "ustabilizować" czyli prawdopodobnie coś tam w tle jeszcze jest doczytywane po uruchomieniu gry. Np. gdy wejdę na jakikolwiek skład lub nastawnię to przez pierwsze 30-45 sekund po wczytaniu gry mam takie ściny, że praktycznie nic się nie da zrobić i dopiero po upływie tego czasu się to jakoś stabilizuje.

Gra zainstalowana na SSDku więc wątpie że to wina dysku, ale mój sprzęt ma już swoje lata i z najwyższej półki też nigdy nie był (i5-10400, rtx2060, 16gb ram), więc jak na taką specyfikacje i tak chodzi całkiem nieźle. Gram na wysokich z niektórymi ustawieniami podbitymi na ultra.

  • Like 1
  • I agree 2
Link to comment
Share on other sites

AMD FX(tm)-6300 Six-Core Processor     3.50 GHz

16,0 GB RAM

NVIDIA GeForce GT 1030

Monitor 1920x1080 rozdzielczość 27cali. 
 

Szału nie ma. Ja mam komputer do pracy, nie do grania. Gram na ustawieniach najniższych plus zwiększona odległość pojawiania się torów i infrastruktury. Szału nie ma. Ale nie przeszkadza mi to. Na commodore64 było jeszcze gorzej i też się dobrze bawiłem:)

 

  • Like 1
  • Sad 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Posted (edited)

Tak - oczywiście pamiętajmy, że oceniajmy optymalizację i nie wymagajmy żeby gra płynnie chodziła na starszym sprzęcie. Najlepiej jest zawsze porównując do innych gier.

SimRail chodzi płynnie, a takie Omsi 2 10 letnie ma sporo ścinek i to nie wynika oczywiście ze słabego sprzętu tylko właśnie słabej optymalizacji. Z kolei TSW4 niby ciągle ma jakieś update, ale jak zacinało tak zacina - oczywiście od czasu do czasu. @jumps jeśli Ty grasz na 2060 i masz 75fps to jest najlepszy dowód na to, jak dobrze jest ta gra zoptymalizowana. @misiekczołgista a Ty z kolei jak w ogóle ją odpalasz to już największy dowód, że jest dobrze zoptymalizowana.

Ciekawy jestem opinii @Rafał bo on gra w wiele innych gier wiec chyba ma jakiś z mocniejszych konfiguracji i duże porównanie.

Edited by adamets2
Link to comment
Share on other sites

Rozdziałka 3440x1440p

 

Komputer:

32GB RAM, dysk ssd m.2 nvme (3100MB/s), karta grafiki gtx1080 i działa bez problemów, ustawienia grafiki zooptymalizowane pod procek i kartę graficzną. 

 

Usługa:

Oprócz tego jeżdżę też na GeforceNow i tam też bez problemów, gdzie wszystko na full.

 

Wychodzi na to, że podstawa to duża ilość Ramu i szybki dysk. Jak ktoś ma mniej ramu albo odpala na starych dyskach hdd czy wolnych sdd może mieć problemy.

 

 

  • Like 1
  • I agree 1
Link to comment
Share on other sites

Posted (edited)

Rozdzielka FULLHD
Procek: AMD Ryzen 7 2700 Eight-Core Processor (16 CPUs), ~3.2GHz
Grafika NVIDIA GeForce RTX 3060 16GB ( chyba )
32GB ramu
 więc u mnie działa bez problemów

Edited by Arkadio40
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Proc i5
Karta Graficzna NVIDIA RTX 3050                    16GB RAM

Chodzi bardzo dobrze jednak też mam  że ścina w Warszawie i Katowicach i podczas wchodzenia na nastawnie czasami nawet nie załaduje

P.S myślałem że na nastawniach to wina Internetu że ścina a jednak u innych to też wystepuje

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Jak widać po powyższych wpisach SimRail dobrze chodzi na kartach typu RTX3050/3060 czy nawet 2060 - TO BARDZO DOBRZE ŚWIADCZY O OPTYMALIZACJI... Przypomnijmy sobie wydaną o wiele dawniej grę TML - Fernbus jak fatalnie była zoptymalizowana i jak długo były z nią problemy. Sam musiałem przejść z RTX 3060Ti na RTX3080Ti, żeby mieć 60fps. Chciałbym żeby każda nowa gra była tak dobrze zoptymalizowana jak SimRail.

Link to comment
Share on other sites

W dniu 9.06.2024 o 15:06, adamets2 napisał(a):

Ciekawy jestem opinii @Rafał bo on gra w wiele innych gier wiec chyba ma jakiś z mocniejszych konfiguracji i duże porównanie.

Skoro wywołałeś do tablicy....
i7-12700k@5.1Ghz
64GB ramu
RTX4070 @ 2560x1080

No i w gruncie rzeczy SimRail nie działa źle.... ale powinien działać lepiej. Od ostatniego pacza gram z teksturami na 1/2. W Warszawie\Katowicach prawie zawsze stuttering, na trasie też zdarzają sporadyczne spadki fps czy sekundowe zwieszki. W komputerze mam tylko dyski NVME a grając w SimRail mam flashbacki z czasów HDD. Generalnie z taką wydajnością da się żyć i nic ponad to.  Gdybym w simracingu miał taką wydajność jak w SimRailu (a umówmy się że te pociągi to najpiękniejsze wcale nie są) to albo komputer albo gra by poszła do kosza. I tylko dlatego że w SimRailu nie trzeba z nikim o nic rywalizować można przyjąć że jest ok, aczkolwiek są gry które wyglądają o niebo lepiej i działają też znacznie lepiej.

  • Like 2
  • I agree 2
Link to comment
Share on other sites

Ja mam dwa różne doświadczenia, ponieważ pochodzące niejako z dwóch "setupów". Obie rozgrywki na tych samych ustawieniach graficznych - 1920x1080 i jakichś customowych wysokich ustawieniach.

Poprzedni zestaw:
AMD Ryzen 5 3600
16 GB DDR4
Gigabyte Nvidia RTX 3060Ti Eagle OC
I ogólnie gra działała nieźle (60+ FPS "w trasie"), ale... Warszawa i Katowice powodowały spadki nieraz do kilku klatek na sekundę, a w skrajnych przypadkach nawet zawiechę i crash gry. A nie powiedziałbym, że był to słaby sprzęt.

 

Obecnie:
AMD Ryzen 7 7800X3D
32 GB DDR5
Gigabyte NvidiaRTX 3060Ti Eagle OC
I ogólnie gra działa, znów, nieźle (80+ FPS w trasie). Nie miałem już sytuacji, żeby klatki spadły do wartości kilku na sekundę, albo żeby gra się zcrashowała przez brak wolnej pamięci RAM.

 

Mogę śmiało stwierdzić, że niektóre elementy optymalizacji (tudzież jakieś memory leak'i albo inne, podobne, elementy) należy poprawić. Gra ani nie wygląda ta rewelacyjnie, ani raczej nie zawiera takich ton obliczeń, by wymagać nie wiadomo jakiego sprzętu.

  • Thanks 1
  • I agree 1
Link to comment
Share on other sites

@Rafał ale jakiś suttering to chyba będzie w każdej grze nawet jakbyś miał 4090. Tak idealnie zoptymalizowanej, żeby w żadnym miejscu nie było ścinek to ja jeszcze nie spotkałem. Nawet ETS2/ATS co zawsze były super zoptymalizowane na nowych DLC przycinają. Więc teoretycznie masz rację, że mogłoby być lepiej bo ścinki są w SimRail, ale takiego typu są chyba wszędzie.

Link to comment
Share on other sites

5 minut temu, adamets2 napisał(a):

jakiś suttering to chyba będzie w każdej grze nawet jakbyś miał 4090. Tak idealnie zoptymalizowanej, żeby w żadnym miejscu nie było ścinek to ja jeszcze nie spotkałem.

To chyba w niewiele gier grałeś, szczególnie w te w których się współzawodniczy z innymi graczami. Jak mówiłem, gdyby w iRacing był randomowy stuttering to nie dałoby się przejechać 15 minutowego wyścigu a co dopiero robienie 24h endu. Jak można by było grać w taką grę gdzie jedziesz 2-wide lub 3-wide w zakręcie a gra zaczyna przycinać? Pomijam już komfort, ale w simracingu często jeździ się na centymetry od innych aut. W zakrętach przy takiej jeździe wystarczy najmniejszy błąd i zabijasz nie tylko siebie ale i wszystkich w okół. Gdyby grze przytrafiał się w takich momentach stutter to by nikt w to nie jeździł bo by to nie miało sensu. W simrailu można na to machnąć ręką i mieć nadzieje że przypadkiem w którymś patchu samo się naprawi - bo na ich poprawki to nie ma co liczyć.

  • Thanks 1
  • I agree 3
Link to comment
Share on other sites

1 godzinę temu, adamets2 napisał(a):

Jeszcze nie spotkałem się z żadną grą symulacyjną gdzie nie byłoby żadnej ścinki.

To albo masz coś nie tak ze sprzętem albo ustawieniami. Bo nie jest normalnym aby z okolic 70-100fps'ów klatki randomowo spadały do kilku-kilkunastu klatek. Szczególnie w grach kompetytywnych, bo nie wiem jak sobie wyobrażasz grać mecz w jakimś shooterze ze spadającymi klatkami podczas celowania, tyczy się to również DCS'ów i im podobnych kiedy głową machasz na prawo i lewo w dogfight'cie.

Edited by Rafał
  • I agree 1
Link to comment
Share on other sites

Posted (edited)

No nie wiem... Jestem też na forach technologicznych i praktycznie jak wszyscy piszą żadna gra nie jest tak zoptymalizowana, żeby nigdy nie było ścinek. Problem stutteringu jest znany od lat w świecie gamingu. Czy to CyberPunk czy RDR2 czy cokolwiek w miarę nowego. W 4K właściwie tylko na 4090 z mocnym CPU być może osiągniesz ideał. Oczywiście - jak piszesz - wiele zależy też od ustawień i rozdzielczości i miejsc w grze gdzie czasami są bardziej procesorowe, a czasami bardziej obciążają GPU. Na przycinki wpływ ma mnóstwo czynników. Z tego co się orientuję na przycinki czyli tzw "low fps" ma duży wpływ CPU. Dlatego w testach warto patrzeć nie tylko na średnie FPS tylko właśnie low FPS. Ale są gry gdzie masz najlepszy sprzęt i też masz przycinki i to już właśnie kwestia optymalizacji przy czym im lepszy sprzęt tym lepiej może przykryć nawet słabo zoptymalizowaną grę.

Więc dlatego pisałem żeby najlepiej porównać na własnym sprzęcie jak chodzą inne gry. U mnie to taka kolejność od najlepszej do najgorszej:

1. ETS2/ATS

2. SimRail

3. The Bus

4. BS21

5. Fernbus

6. TSW4

7. Omsi 2

Wymieniłem tylko te w które gram bardzo często bo jest jeszcze MFS z DLSS nawet w miarę zoptymalizowany. Jak widać ta lista kompletnie nie pokrywa się z wymaganiami systemowymi gier czy datą ich wydania. Najgorzej wypada w tym zestawieniu najstarsze Omsi 2 z najmniejszymi wymaganiami. Jak też widać SimRail zajmuje 2 miejsce. Wszystkie gry gram w 4K na najwyższych ustawieniach. No ok Omsi na bardzo dobrych, nie ultra bo inaczej jest niegrywalne.

Edited by adamets2
Link to comment
Share on other sites

Godzinę temu, adamets2 napisał(a):

Jestem też na forach technologicznych i praktycznie jak wszyscy piszą żadna gra nie jest tak zoptymalizowana, żeby nigdy nie było ścinek.

Ty chyba nie do końca wiesz o czym piszesz lub nie rozumiesz tego co ja napisałem. Jeżeli gra działa w przykładowo 60fps'ach w 1080p czy nawet 4k i w losowych miejscach gubi klatki do przedziału 1-15fps na sekundę lub dwie to jest to coś złego i nie wszystkie gry tak mają, ba powiedziałbym że w większości gier tego nie uświadczysz. Jeżeli według ciebie wszystkie gry tak mają to jak grać w te wszystkie shootery pokroju CS'a? Jak celować? Jak grać w iRacing, ACC czy Automobilistę 2? Jak w DCS/BMS szukać wroga na niebie?

Jeżeli odpalasz gry w 4k na ultra i gra działa ci stabilnie ale poniżej 60-40 fps i sporadycznie odnotowujesz spadki poniżej średniej to nie jest to żaden stuttering tylko przesadziłeś z ustawieniami.

W ogóle nie wiem po co ten temat i po co mnie wołałeś. Większym problemem tej gry niż wydajność są te wszystkie bugi i niedokończone rzeczy. Z wydajnością da się żyć, chociaż po tym jak gra wygląda i jak niewielkie są te scenerie to mogłaby działać lepiej i stabilniej. Zapytałeś mnie o opinię i kiedy ją otrzymałeś to zaczynasz ją podważać.


 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 godziny temu, adamets2 napisał(a):

Jestem też na forach technologicznych i praktycznie jak wszyscy piszą żadna gra nie jest tak zoptymalizowana, żeby nigdy nie było ścinek.

nawet nie tyle sama gra co system operacyjny w połączeniu ze sprzętem. Patrzyłeś na latencyMon jakie masz czasy? Wiem, że bywają ogromne różnice. To może mieć wpływ na płynność.

PS Od siebie dodam, że wcale nie jest regułą, iż sprzęt nowszy jest lepszy pod tym względem.

Edited by qbahn
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ja powiem tak jeżeli chodzi o optymalizację to w większości trasy gra działa mi nawet bardzo dobrze nie narzekam lecz uważam że coś jest czasami nie tak z Warszawa Centralna bo za prawie każdym razem jak się do niej zbliżam to muszę dawać kamerę na pulpit kabiny maszynisty bo jak patrzę przed siebie to mam takie cięcie pokazem slajdów z 5FPS że masakra. Gram na I7-7700K | GTX 1070TI | 16GB RAM | Gra zainstalowana na SSD M.2 NVMe 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ankieta została zamknięta i są wyniki: idealnie: 50% na 50% osób twierdzi, że jest dobrze zoptymalizowana. Drugie 50% twierdzi, że nie. Dziękuję wszystkim za udział w ankiecie i dyskusji.

Link to comment
Share on other sites

A kurcze chcialem dodac od siebie...

Lenovo IdeaPad 7th gen Intel i7 + 12GB RAM + 64GB Intel Optane + 1TB HDD + Nvidia 1050M (2GB VRAM) - laduje scenerie w 30 s, chodzi, na najnizszych ustawieniach tekstur plus najepszy antialiasing (jak wlaczalem FSR to z tekstur robi sie kasza, jak tekstury nie mieszcza sie w VRAM czyli powyzej 1/2 rozdzielczosci to robi sie klatkoza) - jak przyblizam widok na szyby lokomotywy tak, zeby max obszaru widoku zajmowala szyba (widziec nastawniki a pocotokomu) to i otoczenie renderuje sie plynnie 😉 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Terms of Use Privacy Policy