Jump to content
Następne podsumowanie tygodnia pojawi się 21.09 | The next summary of the week will be published on 21.09

Recommended Posts

@Goscktoregoimiejestpospolite Chłopie nie kompromituj się. Postaram się być bardzo spokojny bo tak naprawdę to bredzisz praktycznie w każdym słowie. 

Po pierwsze, kiedy kupowałem 13900K nie było żadnej afery z 13 i 14 generacją Inteli. Narzekanie na temperatury podczas sporych obciążeń? Tak, ale z tym łatwo można sobie poradzić. Jak masz trochę oleju we głowie to postępujesz wg. specyfikacji producenta. Wiesz wielki myślicielu, że specyfikacja i limity są podane na stronie Intela dla każdego procka od samego początku kiedy wchodzą na rynek? Wiesz po co są? Chyba nie po to, żeby nawet nie spojrzeć. Wszystko co powyżej to OC. Przy OC albo wygrałeś w loterii krzemowej, albo nie. 

Jak się bezdennie głupio wgapiasz w paseczki wydajności Inteli (w Ryzenach też kombinują) u yotuberów, którzy praktycznie testują wszystkie proce ze zdjętymi limitami to nie dziwię się, że masz sieczkę komputerową w głowie. 

Wiesz co oznacza liczba 4095 przy PL1 i PL2? Wiesz co robili producenci płyt głównych w swoich biosach (przy milczeniu, przymykaniu oczu przez Intela, co naganne i teraz za to płaci). Taki misiek jak ty nawet na to nie zwracał uwagi bo specyfikacji nawet nie raczył przeczytać i po 4-5 miesiącach zdziwienie. Bo coś jest nie tak, bo 100*C po 20 sekundach, bo napięcie na procu podbija prawie do 1.6V. Skutek tego jest taki a nie inny. 

Świadome OC to co innego. Ustawić tak wszystko, żeby nie przekraczać jak idiota górnych limitów w procesorze, a wydajność była bardzo dobra. Od nowości mój procesor nie przekroczył 400A, a napięcie nie przekroczyło w szczytowych momentach 1.360V.  Nie będę wspominał o IA Loadline AC/DC i LLC bo za dużo będziesz wertował internet i kaszanka ci się w głowie zrobi. Nie masz pojęcia to nie rób OC. Jeśli zaś ktoś (producent płyt głównych) zmusza cię do tego bo na ustawieniach "auto" leci praktycznie pod korek albo dalej to jest to poniżej pasa dla tych co nie grzebią w ustawieniach bios.   

Tak, przy SimRail musiałem zejść do 350A. Od 4-5 dni testuję SimRail na 360A i nic nie wysypuje. Czy straciłem na wydajności? Nie. Kompletnie nic. 

Tak więc to co napisałeś: "Ponieważ twój CPU z powodu samego "istnienia" może crashować dowolne gry" jest kompletną bzdurą. Bzdurą roku. Jeszcze tylko napisz, że w tej aferze Intela i producenta płyt głównych wszystkie procesory (100%) nadają się do RMA. Co za gość. 😂

Po czymś takim daruję sobie dalszą dyskusję, bo ty nawet nie wiesz co ma do ram... IMC procesora i dlaczego trudniej o utrzymanie stabilności przy 4 modułach (dla twojej informacji byczku nie mówię o JEDEC, a o np XMP). Jeszcze mi imputujesz, że napisałem coś o "niesprawności" modułów. Ty nawet nie rozróżniasz niestabilności od niesprawności. Stary, ogarnij się i tak, jestem pewien, że nie monitorujesz i testujesz dokładnie pamięci ram. 

Ty nawet nie wiesz dlaczego warto dla testu Intele gnieść na UE5 czy nawet Unity podczas przewalania shredderów. O zoptymalizowaniu SimRail już nawet nie wspominam. 

Nie ma o czym gadać chłopie. Z mojej strony kończę jakąkolwiek dyskusję z tobą bo nie ma to najmniejszego sensu.  

Edited by Grandal74
  • I agree 2
Link to comment
Share on other sites

Przyznam się od razu, że wątek ten przeczytałem pobieżnie i jezeli ktoś już o tym wspomniał, wówczas nie ma sprawy. Przy 4 modułach DDR5 można spróbować w biosie wyłączyć profil XMP, ponieważ z włączonym w takiej sytuacji profilem XMP, PC może być/będzie niestabilny. Gdy wyłączymy profil XMP, kostki RAM zwolnią do 4800mhz, ale już lepiej w tym przypadku wybrać taką drogę niż mieć niestabilny PC. Ewentualnie można spróbować pobawić się timingami RAM i ręcznie ustawić odpowiednie wartości, oczywiście potem testując kości RAM odpowiednimi programami. Wiadomo, niestabilność systemu może wynikać z wielu czynników, chociażby ze złego doboru podzespołów do swojego komputera, na ustawieniach bios czy systemu operacyjnego skończywszy. Pomijam już fakty, o których wspomniał @Grandal74. Nie sposób się z nim nie zgodzić. Te wszystkie informacje i opcje w biosie po coś są i należy się z nimi zapoznać i umiejętnie z nich skorzystać. Jeżeli nie posiada się odpowiedniej wiedzy, zawsze można poszukać na dobrych portalach w necie bądź kanałach YT, które prezentują solidny i sprawdzony kontent. Ja, po odpowiednim ustawieniu wszyskiego w systemie (tak, system też należy dobrze ustawić, o czym bodajże wspominał wcześniej także @Grandal74) oraz w SimRail, nie mam naprawdę problemu ze stabilnością ani z większymi przycinkami. Podsumowując, SimRail jak SimRail, posiada swoje bolączki, jak wszystko inne, ale warto wiele spraw przeanalizować i dobrze ze sobą powiązać, a sporo problemów (niekoniecznie wynikających w tym przypadku z działania samego programu czy gry) po prostu zniknie. 🙂 

Edited by skylake
  • I agree 3
Link to comment
Share on other sites

W dniu 19.08.2024 o 17:06, Grandal74 napisał(a):

Po pierwsze, kiedy kupowałem 13900K nie było żadnej afery z 13 i 14 generacją Inteli.

 

Wtedy jeszcze nie było: Intel albo ignorował pojawiające się skargi, albo zwalał problemy na producentów płyt głównych. Błędy konstrukcyjne tych procków sprawiają, że układy te zużywają się szybciej, niż powinny, co prędzej czy później (czas liczony nawet w miesiącach od daty zakupu) prowadzi do problemów ze stabilnością wyposażonych w nie komputerów.

Oczywiście przyczyna może być inna, ale niestety w tym przypadku 13900K jest głównym podejrzanym.

 

  • I agree 1
Link to comment
Share on other sites

Zgadzam się. Intel wtedy milczał, producenci płyt głównych nie dawali w nowych biosach żadnych poprawek nawet w ustawieniach LLC. Warto jednak zaznaczyć, że z problemem (bardzo szybka oksydacja) błędu produkcyjnego boryka się tylko część procesorów z początkowej fazy produkcji. Na początku 2023r procesory wychodziły już wolne od tego błędu produkcyjnego. Rzecz jasna jeśli Intel nie kręci i w tym. Mój jest wyprodukowany z końcem marca 2023r. 

Problemy z degradacją polegają głównie na tym, że biosy płyt głównych podają szalone napięcia na procesory żeby utrzymać profile ekstremalne. Co ciekawe biosy + błąd w kodowaniu (mikrokod procesora) doprowadzało, że nawet w ustawieniach auto proce dostawały w dupsko jak nigdy dotąd. Napięcie w okolicach 1.6V i nawet trochę powyżej. Ludzie nawet nie zdawali sobie sprawy, że kretynizm, partactwo producentów płyt głównych + niedbalstwo Intela doprowadzają do szybkiej lub bardzo szybkiej degradacji. Jeden z drugim ustawienie na "auto", a waty leciały unlimited, ampery dobijały pod 500 i wyżej. Kosmos, hulaj dusza piekła nie ma to skazywanie takiego procesora na kalectwo w pół roku maks. Tym bardziej, że 13900K, KF, KS, 14900K, KF, KS to procesory same z siebie mocno wyżyłowane. 

Na szczęście ja od lat nie ufam w żadne ustawienia auto w biosie. Najpierw sprawdzam, potem ustawiam po swojemu. Mój 13900K nie widział nigdy wyższego napięcia podczas odpoczynku, pracy, grania czy maksymalnego obciążania niż 1.360V. PL1 i PL2 ustawione na 253W, tau 56s, a ICC nie przekraczało nawet w testach 400A. Bo i po co to? Co mi da, że w Cinebench R23 zamiast 41k pkt, mam 39k? Jest i tak niesamowicie wydajnie, temperatury w bardzo długim stresie maks 77*C i nie skazuję na kalectwo procka. 

Jeśli już coś się zacznie mimo to dziać (mało prawdopodobne u mnie, ale jasne, że możliwe), gwarancję Intel przedłużył o 3 lata.  Czujności nie wyłączyłem. 😉

Na koniec tylko napiszę, że naprawdę śpię spokojnie i jestem zadowolony z wydajności i stabilności komputera. 

Edited by Grandal74
  • I agree 2
Link to comment
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Terms of Use Privacy Policy