Jump to content

Nasycenie kolorów / korekcja gamma


Recommended Posts

Świetnie, że przedstawiłeś swoje ustawienia Reshade. Ja od wczoraj męczę się z dopasowywaniem różnych gotowych setupów do innych gier np. na Unity, wiedząc że nie tędy droga, bo to trzeba właśnie indywidualnie ustawić, ale chciałem na początek zobaczyć, co chociażby z takiej metody można byłoby uzyskać. Jednak zwracam się jeszcze do Ciebie z konkretnym zapytaniem odnośnie ww. ustawień. Czy w polu, gdzie wyszczególnione są efekty, np. HDR (fakeHDR), występują tylko cztery pokazane na screenach, czy trzeba wybrać coś jeszcze? Jeśli w Twoim setupie zawarte są inne efekty, bardzo prosiłbym o ich wypisanie, ponieważ chciałbym sobie to identycznie ustawić. 🙂

Link to comment
Share on other sites

Jak na zdjęciu u mnie są tylko te cztery. Celowo ustawiłem na zdjęciu tak aby było widać tylko te cztery. Na razie te cztery na moim monitorze wystarczyły, ale można sobie jeszcze samemu z innymi popróbować, bo co monitor to będzie to inaczej wyglądać. podeślij mi adres e-mail to prześlę Ci zapisany mój tymczasowy save do reshade ten ze zdjęć.

Nie zapomnij ustawić tych ustawień z drugiego zdjęcia bo to jest ciąg dalszy ustawień z pierwszego.

Edited by IrBa
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

I wstawiłem jeszcze kilka zdjęć  w godzinach  wieczornych i w deszczu, gdzie oświetlenie też jest inne, można sobie do woli zmieniać pod siebie dla uzyskania jak najbardziej realistycznego ustawienia. Zdjęcia przedstawiają grafikę na najwyższych ustawieniach i wybranych ładnych miejscach na mapie których jest więcej. Po ustawieniach optymalnych z Reshade jakie sobie ustawiłem zauważyłem że przyjemność jazdy znacznie się poprawia i wygląda o wiele bardziej realistyczne, widok z lokomotywy też znacząco się poprawia, więc warto sobie posiedzieć i ustawić swoje własne ustawienia pod swój monitor jakie lubisz. Ja jestem pod wrażeniem realności grafiki i jazdy w tym symulatorze. Na moim komputerze, który nie jest jakiś super wydajny na tych ustawieniach jest wszędzie płynny obraz., czasami gdzieś jeszcze coś potrafi przylagować i nie wiem z jakiego powodu to wynika, może to komputer coś w tle robi, nie wiem. FPS wacha się w granicach 40 -90 klatek, więc zawsze jest płynna grafika bez skoków. Myślę że ten symulator jak wyjdzie ostateczna wersja i chłopaki zadbają o piękne krajobrazy,  pozostawi inne symulatory daleko, daleko w tyle.

Nie zapomnij kliknąć na zdjęcie aby zobaczyć pełnie ostrości jaką można ustawić w tym programie. Jak dla mnie to ten symulator naprawdę momentami zachwyca realnością tam gdzie jest pięknie sceneria zrobiona, czyli odtworzona.

 

 

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

7.jpg

6.png

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

15 godzin temu, IrBa napisał(a):

Sporo już zostało opisane i wyjaśnione przez trusieq, ja tylko dodam że kwestia oświetlenia i barwy oraz nasycenia to indywidualna sprawa każdego z nas i nigdy nie będzie tak że każdy z nas powie jednym głosem, o tak o teraz jest superr, niech tak zostanie. Mamy różne zdania bo jeden woli taką trawę a inny taką. Gra jest jedna a nas wielu, więc nie da się wszystkim tak zrobić żeby wszystkich zadowolić. Pierwsze zdjęcia które są powyżej wyglądają bardzo ładnie, choć przypominają bardziej tereny Hiszpanii, niektórzy nawet napisali że zmiany poszły w złym kierunku. Ja dodam swoje dwa grosze i powiem że wręcz przeciwnie jak dla mnie, raczej w dobrym kierunku, poniżej zdjęcia z obecnej wersji, które moim zdaniem w niczym nie ustępują tym powyżej. Poprzednia trawa nie zrobiła na mnie takiego wrażenia w grze, choć na zdjęciach ładnie wygląda, ale w grze ona tak nie wyglądała z tego co pamiętam. Obecna jest ładna, może brakuje jej tylko różnorodności. Tyle ode mnie. Więc ilu nas tyle zdań.

Co do oświetlenia to myślę że mogę pomóc. Oświetlenie można sobie samemu ustawić i nie trzeba żadnych dodatkowych opcji dorabiać, bo i tak nas to w pełni nie zadowoli. Ja ustawiłem sobie oświetlenie programem Reshade, barwę i nasycenie itp., według siebie jak poniżej na zdjęciach, trochę czasu to zajmuje, ale warto posiedzieć i sobie samemu ustawić tak jak się chce.  To jest program, który został napisany specjalnie do tego i jest idealny, chyba dla wszystkich jeśli się nie mylę.

Jak dla mnie gra na tych ustawieniach wstępnych, które sobie ustawiłem a jeszcze dopracuję, już wygląda rewelacyjnie a jeszcze nie jest to wersja końcowa. Owszem nie wszędzie tak ładnie to wygląda jak na zdjęciach, są miejsca gdzie jest wiele do poprawienia na przykład najsłabiej to wygląda w okolicach Góry Włodawskiej aż do prawie Opoczna, ale idzie to w dobrym kierunku.

Pierwsze dwa zdjęcia przedstawiają jak ja sobie ustawiłem według siebie siedząc w dyspozytorni w wolnym czasie, więc jeśli się tobie takie ustawienie podoba to sobie tak ustaw jak na tych zdjęciach, pamiętając że na twoim monitorze może to wyglądać trochę inaczej. Ja lubię wyższe nasycenie kolorów, tak też będzie na zdjęciach. Mam nadzieję że pomogłem.

Uwaga, zdjęcia nie są wyostrzone ani upiększane programem graficznym, reshade wszystko robi i tak to wygląda na dobrym monitorze 2k.

Klikając na dane zdjęcie wyostrzy się i będzie wyglądało jak w grze.

1.jpg

2.jpg

fg.jpg

3.jpg

5.jpg

6.jpg

7.jpg

8.jpg

9.jpg

10.jpg

11.jpg

12.jpg

13.jpg

14.jpg

15.jpg

16.jpg

17.jpg

Zdradź proszę specyfikację swojego sprzętu, jeśli możesz bo wygląda to jeszcze lepiej.

Link to comment
Share on other sites

Dzięki za wyczerpującą odpowiedź. Twoje screeny przy moich, wysłanych Tobie na PW, to kolosalna różnica, oczywiście na plus dla Ciebie. Jest to naprawdę ogromna różnica, tym bardziej że również zastosowałem ustawienia ultra, bo nie mogłem sobie odpuścić, widząc coś tak pięknego. 😉  Wiemy z czego te różnice wynikają. To po prostu różnica matryc zastosowanych w monitorach i ich kalibracji, ponieważ dla przykładu, nawet te same monitory będą różnić się od siebie po wyjściu z fabryki - jeden drugiemu nierówny. Nie przeprowadzałem u siebie profesjonalnej kalibracji, ale mam monitor ustawiony pod ogólnie przyjętą i zalecaną temperaturę barwową 6500k - to tzw. temperatura biała zimna. Może przerzucę się na coś "cieplejszego". Niemniej jednak, jak wspomniałem powyżej, różnice między naszymi screenami (PW) są moim zdaniem bardzo duże. 🙂

Link to comment
Share on other sites

Specyfikacja jest taka jak na zdjęciu.

Gra nie jest wymagająca, widać że tylko karta graficzna jest zaangażowana w 100 procentach podczas jazdy pociągiem, tak wynika z pomiarów widocznych na zdjęciu.

CPU czyli procesor zaledwie 22 %

Pamięć w połowie z 16 Gb, czyli 8 Gb - na początku gry, im dłużej się gra, tymbardziej pamięć się kurczy

Sdd czyli dysk 0 %

Internet 50 %  po dokładniejszych testach wysyłanie i odbieranie jest na poziomie około 150 kb/s w porywach do 300 kb/s  Nie mylić z 300 Mb/s. to tylko kilobajty. 🙂

Sp.jpg

Edited by Ir.Ba.
Link to comment
Share on other sites

3 godziny temu, IrBa napisał(a):

I wstawiłem jeszcze kilka zdjęć  w godzinach  wieczornych i w deszczu, gdzie oświetlenie też jest inne, można sobie do woli zmieniać pod siebie dla uzyskania jak najbardziej realistycznego ustawienia. Zdjęcia przedstawiają grafikę na najwyższych ustawieniach i wybranych ładnych miejscach na mapie których jest więcej. Po ustawieniach optymalnych z Reshade jakie sobie ustawiłem zauważyłem że przyjemność jazdy znacznie się poprawia i wygląda o wiele bardziej realistyczne, widok z lokomotywy też znacząco się poprawia, więc warto sobie posiedzieć i ustawić swoje własne ustawienia pod swój monitor jakie lubisz. Ja jestem pod wrażeniem realności grafiki i jazdy w tym symulatorze. Na moim komputerze, który nie jest jakiś super wydajny na tych ustawieniach jest wszędzie płynny obraz., czasami gdzieś jeszcze coś potrafi przylagować i nie wiem z jakiego powodu to wynika, może to komputer coś w tle robi, nie wiem. FPS wacha się w granicach 40 -90 klatek, więc zawsze jest płynna grafika bez skoków. Myślę że ten symulator jak wyjdzie ostateczna wersja i chłopaki zadbają o piękne krajobrazy,  pozostawi inne symulatory daleko, daleko w tyle.

Nie zapomnij kliknąć na zdjęcie aby zobaczyć pełnie ostrości jaką można ustawić w tym programie. Jak dla mnie to ten symulator naprawdę momentami zachwyca realnością tam gdzie jest pięknie sceneria zrobiona, czyli odtworzona.

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

7.jpg

6.png

No noo... jestem pod wrażeniem to wygląda o wiele lepiej niż standardowe ustawienia. Według mnie mogli by do którejś z wersji dodać parę ustawień graficznych postprocessowych bądź profili z których każdy mógłby sobie wybrać co bardziej mu odpowiada. Tak żeby nie trzebabyło korzystać z zewnętrznego oprogramowania. Dobra robota, zgłoszę się na PW po plik z ustawieniami reshade 🙂

Link to comment
Share on other sites

2 godziny temu, IrBa napisał(a):

Specyfikacja jest taka jak na zdjęciu.

Gra nie jest wymagająca, widać że tylko karta graficzna jest zaangażowana w 100 procentach podczas jazdy pociągiem, tak wynika z pomiarów widocznych na zdjęciu.

CPU czyli procesor zaledwie 22 %

Pamięć w połowie z 16 Gb, czyli 8 Gb

Sdd czyli dysk 0 %

Internet 50 %

Sp.jpg

Myślę że na RTX3060 to ustawienia maksymalne nie powinny tak zarzynać karty, ja mam RX6600 XT i przestawienie na ultra powoduje co chwile ścinki. Problem optymalizacyjny myślę że z czasem to poprawią. 

Link to comment
Share on other sites

Moim zdaniem to, że karta graficzna chodzi na 100%, jest jak najbardziej dobrym objawem. Takie wykorzystanie GPU oznacza, że w danym PC nie występuje tzw. bottleneck, czyli potocznie zwane "wąskie gardło", a procesor spokojnie wyrabia w duecie z kartą. 😉 Odnośnie ogólnej wydajności, ja też nie mam "wąskiego", a przy RTX 3070 występują u mnie przycięcia. Z tym jednak dałoby się jeszcze żyć. Gorszy jest dla mnie tzw. "efekt slow", czyli braku poczucia prędkości. Mam nadzieję, że uda się to poprawić. System u mnie jest w sumie dość zoptymalizowany i dbam bardzo o wszystko, a jednak występują pewne bolączki, ale tak jak mówiłem wierzę, że zostanie to poprawione. Ilość pamięci na GPU też ma znaczenie. RTX 3060 ma jej 12GB, co nie zmienia faktu, że 3070 jest jednak od tejże karty ogólnie o kilkanaście procent wydajniejsza. 🙂 Tym bardziej niepokoi mnie moja sytuacja, ponieważ @IrBa wspomniał, że u niego jest w miarę płynnie. Zobaczę jeszcze, co u mnie da się zrobić, ale trzymam ogólnie kciuki za wszystko. 🙂 

Link to comment
Share on other sites

6 godzin temu, skylake napisał(a):

Moim zdaniem to, że karta graficzna chodzi na 100%, jest jak najbardziej dobrym objawem. Takie wykorzystanie GPU oznacza, że w danym PC nie występuje tzw. bottleneck, czyli potocznie zwane "wąskie gardło", a procesor spokojnie wyrabia w duecie z kartą. 😉 Odnośnie ogólnej wydajności, ja też nie mam "wąskiego", a przy RTX 3070 występują u mnie przycięcia. Z tym jednak dałoby się jeszcze żyć. Gorszy jest dla mnie tzw. "efekt slow", czyli braku poczucia prędkości. Mam nadzieję, że uda się to poprawić. System u mnie jest w sumie dość zoptymalizowany i dbam bardzo o wszystko, a jednak występują pewne bolączki, ale tak jak mówiłem wierzę, że zostanie to poprawione. Ilość pamięci na GPU też ma znaczenie. RTX 3060 ma jej 12GB, co nie zmienia faktu, że 3070 jest jednak od tejże karty ogólnie o kilkanaście procent wydajniejsza. 🙂 Tym bardziej niepokoi mnie moja sytuacja, ponieważ @IrBa wspomniał, że u niego jest w miarę płynnie. Zobaczę jeszcze, co u mnie da się zrobić, ale trzymam ogólnie kciuki za wszystko. 🙂 

Czołem, tez posiadam 3070, fpsy mam w przedziale 45-70 mniej więcej zależnie od zagęszczenia scenerii, i przycięcia też występowały, ale teraz zdecydowanie mniej i rzadziej przy skalowaniu rozdzielczości ustawionym na 1/2.

Link to comment
Share on other sites

Czółko. Dzięki, spróbuję ustawić jak mówisz. Przy okazji mam małą sugestię dla twórców, ponieważ nie widziałem, aby ktoś proponował coś takiego, a nie chcę zakładać nowego tematu. Gotowe ustawienia graficzne w symulatorze na pewno są przydatne, ale myślę, że warto byłoby dodać możliwość zapisu własnych ustawień pod wybraną nazwą w interfejsie gry, zarówno graficznych, jak również np. ustawień sterowania/mapowania przycisków. Pomyślałem o tym, ponieważ będę raczej ustawiał symulator pod siebie, aby uzyskać jak najlepszy efekt jakości obrazu do wydajności i taka opcja moim zdaniem byłaby przydatna.

  • I agree 2
Link to comment
Share on other sites

13 minut temu, skylake napisał(a):

Czółko. Dzięki, spróbuję ustawić jak mówisz. Przy okazji mam małą sugestię dla twórców, ponieważ nie widziałem, aby ktoś proponował coś takiego, a nie chcę zakładać nowego tematu. Gotowe ustawienia graficzne w symulatorze na pewno są przydatne, ale myślę, że warto byłoby dodać możliwość zapisu własnych ustawień pod wybraną nazwą w interfejsie gry, zarówno graficznych, jak również np. ustawień sterowania/mapowania przycisków. Pomyślałem o tym, ponieważ będę raczej ustawiał symulator pod siebie, aby uzyskać jak najlepszy efekt jakości obrazu do wydajności i taka opcja moim zdaniem byłaby przydatna.

Dodam do tego co napisałeś że na playtestach przynajmniej przy częstych updatach, ustawienia się resetowały, także pomysł własnego "template'u" ustawień jest całkiem trafny.

  • I agree 1
Link to comment
Share on other sites

Pomyślałem jeszcze, że dobrze również byłoby, aby taki plik z własnymi ustawieniami mógł trafiać do katalogu z symulatorem. W przypadku takiego rozwiązania, moglibyśmy w bardzo łatwy i szybki sposób przywrócić ustawienia np. po formacie systemu. Piszę o tym, ponieważ dany program/gra nie zawsze musi taki plik generować, a taka możliwość sprawiłaby jeszcze lepsze działanie i rozwiązanie. 😉 

Link to comment
Share on other sites

Pozwolę sobie napisać jeszcze jedną wiadomość pod tą, którą napisałem wcześniej. 😉 W temacie tym zostało już naprawdę wiele powiedziane odnośnie poziomu, stylu graficznego, oświetlenia, itp. Bardzo fajnie, że w ogóle taki temat powstał, bo dzięki niemu wiemy więcej, a Reshade od @IrBa to kawał dobrej roboty i o tym wszyscy wiedzą. 🙂 W połączeniu z grafiką jaką prezentuje SimRail, to petarda. Piszę to wszystko, ponieważ odpaliłem sobie niedawno scenariusz na EU07 z Warszawy do Katowic, w którym można bardzo dobrze zaobserwować ww. oświetlenie i zachód słońca. @IrBa już to pokazał na swoich screenach ze sporo lepszymi widokami, a ja chciałem tylko wkleić swoje trzy skromne screeny, aby przedstawić, że u mnie również super to wygląda i bardzo się z tego powodu ucieszyłem. Screeny nie są jakieś nadzwyczajne, ale pokazują, co pokazać mają. Nadmienię, że ten setup Reshade, to oryginał, nic w nim na razie nie grzebałem. Chciałbym wrzucić jeszcze informację, że wróciłem jednak do ustawień normalnych i 120Hz, ponieważ z Reshade już w ogóle mi one wystarczą, a jazda przy takich ustawieniach jest (prócz niewielkich przycinek) wiele płynniejsza i nie występuje u mnie tzw. "efekt slow", o którym wcześniej wspominałem, więc takie rozwiązanie mnie naprawdę satysfakcjonuje, co oczywiście nie znaczy, że optymalizacja nie ma zostać poprawiona. 😉 @IrBa, jeszcze raz wielkie dzięki. Jest się czym "jarać". 😉 Mam tu na myśli Reshade oraz cały symulator, bo chociażby sposób otwierania i zamykania drzwi w 111A i wiele innych, robi niesamowite wrażenie. Jednym słowem, animacja jest niesamowita, takiego czegoś jeszcze nie było. Być może się nie pomylę, jak napiszę, że szykuje się rozgrywka na kolejne kilkanaście lat. 😉 Na razie to tyle, niżej screeny poglądowe.

 

1.png

2.png

3.png

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

17 minut temu, JarkPomsky napisał(a):

Przy instalacji ReShade pojawia się taki komunikat. Czy może się ktoś z administracji odnieść do tego? @uetam

Przechwytywanie.JPG

chodzi o gry typu competetive jak np counter strike gdzie moglbys rozjasnic obraz i oszukiwac, itp

  • I agree 1
Link to comment
Share on other sites

W dniu 21.01.2023 o 13:58, vitas napisał(a):

Dodam od siebie, że w standardowej instalacji Reshade nie ma części dodatków które pokazałeś na zdjęciu. Trzeba ściągać z Githuba i szukać.

Nic nie trzeba ściągać z Githuba ani szukać gdziekolwiek!  ReShade_Setup_5.6.0 zainstalować a przy instalacji  trzeba zaznaczyć jeszcze raz żeby zainstalować wszystkie!!! Czytajcie zanim coś klikniecie przy instalacji. U góry jest okienko w którym trzeba kliknąć "uncheck all" i jeszcze raz  Check all. To wszystko. Teraz będziesz miał wszystkie i możesz ustawiać do woli. 

Jeśli nie będziesz miał takiej ostrości jak po kliknięciu na zdjęcie to będziesz musiał jeszcze wyostrzyć sobie jednym z shaderów do wyostrzenia, ja nie musiałem bo mam taką możliwość w monitorze sobie wyostrzyć.

ddd.png

ddd1.png

Edited by IrBa
  • I agree 2
Link to comment
Share on other sites

Jeśli ktoś zdecyduje się na instalację Reshade, to proponuję przed zrobić sobie kopię plików gry (zwłaszcza .dll). Narzędzie fajne, ale nie posiada deinstalatora i pozbyć się go trzeba w sposób brutalny. Nie wiem jak z SimRailem ale w Microsoft Flight Simulator 2020 wiele osób zgłaszało crashe.

Link to comment
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
  • Our servers

    • Drivers | Maszyniści Drivers | Maszyniści
      • PL2
      • pl2
      • 76 / 86
          • Percentage filling 88%
          • Most players 90
      • PL3
      • pl3
      • 16 / 86
          • Percentage filling 19%
          • Most players 76
      • PL4
      • pl4
      • 41 / 85
          • Percentage filling 48%
          • Most players 84
      • PL8
      • pl8
      • 19 / 96
          • Percentage filling 20%
          • Most players 84
      • EN1
      • en1
      • 68 / 88
          • Percentage filling 77%
          • Most players 81
      • EN2
      • en2
      • 3 / 31
          • Percentage filling 10%
          • Most players 60
      • EN3
      • en3
      • 0 / 0
          • Percentage filling 0%
          • Most players 60
      • DE1
      • de1
      • 74 / 89
          • Percentage filling 83%
          • Most players 87
      • DE3
      • de3
      • 13 / 86
          • Percentage filling 15%
          • Most players 67
      • DE4
      • de4
      • 5 / 81
          • Percentage filling 6%
          • Most players 65
      • FR1
      • fr1
      • 24 / 84
          • Percentage filling 29%
          • Most players 49
      • UA1
      • ua1
      • 7 / 84
          • Percentage filling 8%
          • Most players 27
      • CN1
      • cn1
      • 0 / 0
          • Percentage filling 0%
          • Most players 28
      • CZ1
      • cz1
      • 30 / 83
          • Percentage filling 36%
          • Most players 61
      • ES1
      • es1
      • 8 / 80
          • Percentage filling 10%
          • Most players 23
    • Dispatchers | Dyżurni ruchu Dispatchers | Dyżurni ruchu
      • PL2
      • pl2
      • 29 / 34
          • Percentage filling 85%
          • Most players 34
      • PL3
      • pl3
      • 15 / 34
          • Percentage filling 44%
          • Most players 28
      • PL4
      • pl4
      • 21 / 34
          • Percentage filling 62%
          • Most players 31
      • PL8
      • pl8
      • 13 / 34
          • Percentage filling 38%
          • Most players 27
      • EN1
      • en1
      • 30 / 34
          • Percentage filling 88%
          • Most players 33
      • EN2
      • en2
      • 5 / 34
          • Percentage filling 15%
          • Most players 21
      • EN3
      • en3
      • 0 / 0
          • Percentage filling 0%
          • Most players 13
      • DE1
      • de1
      • 31 / 34
          • Percentage filling 91%
          • Most players 34
      • DE3
      • de3
      • 18 / 34
          • Percentage filling 53%
          • Most players 29
      • DE4
      • de4
      • 8 / 34
          • Percentage filling 24%
          • Most players 24
      • UA1
      • ua1
      • 6 / 34
          • Percentage filling 18%
          • Most players 17
      • FR1
      • fr1
      • 10 / 34
          • Percentage filling 29%
          • Most players 23
      • ES1
      • es1
      • 4 / 34
          • Percentage filling 12%
          • Most players 15
      • CZ1
      • cz1
      • 21 / 34
          • Percentage filling 62%
          • Most players 28
      • CN1
      • cn1
      • 0 / 0
          • Percentage filling 0%
          • Most players 19
    • 30 Total servers
    • 595 / 1501 Total players
    • 40% Filled servers
×
×
  • Create New...

Important Information

Terms of Use Privacy Policy