Jump to content

HTD

Member
  • Posts

    9
  • Joined

  • Last visited

Everything posted by HTD

  1. Co do tempomatu, domyślam się, że rzeczywisty dokładnie tak zadaje prędkość, ALE, nie wyłącza się chyba po dwukrotnym szybkim cyknięciu w dół? Żeby wyłączyć, trzeba go chyba przesunąć w skrajne dolne położenie, czego raczej nie zrobi się przypadkowo. Z tym wstrzelaniem się w czas to jest delikatna sprawa, bo mam wrażenie, że symulacja nie zawsze łapie wciśnięcia z milisekundową precyzją. Szczególnie na nieco wolniejszych maszynach. Ale domyślam się, że to akurat da się trochę poprawić programowo.
  2. Przydałyby się możliwe do przypisania skróty klawiaturowe dla ustawienia prędkości zadanej na 0, 10, 20, 30, 40, 50, 60, 70, 80, 90. Domyślnie przykładowo na Alt, Shift Alt 0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9. Wyższe wartości można już ustawiać plusem czy z myszy, rzadko wymagane jest szybkie precyzyjne wbicie takiej prędkości. Oczywiście tylko w pociągach z tempomatem.
  3. Jak w temacie. W ogólnej nakładce GUI przydały by się te parametry, bo przykładowo w ED250 prędkość zadana na wyświetlaczu w kabinie jest bardzo słabo czytelna i wymaga przybliżenia widoku (i oderwania wzroku od szlaku). Podobnie jest z kanałem radiowym, szczególnie, jak w ED250 czy EU07 nie ma opcji przejscia od razu na zadany kanał, tylko trzeba przestawiać kolejne kanały. W realnej kabinie to "rzut oka", w symulatorze niestety manipulacja widokiem która zabiera czas.
  4. Kran nie porusza się płynnie tylko skokami. Czy rzeczywisty kran w ED250 też tak się zachowuje? Przy stałej prędkości ruchu kranu wywoływanego z klawiatury byłoby dość łatwo i intuicyjnie ustawić jego właściwe położenie, niestety ustawianie tego kranu teraz wymaga kontrolowania jego położenia wzrokowo, co koliduje z koniecznością obserwowania szlaku podczas hamowania.
  5. Wciśnięcie klawisza zmniejszenia prędkości zadanej raz krótko, wiele razy krótko, raz długo - wywołuje zupełnie inne działania. Wciśnięcie krótkie jednokrotne powoduje zmniejszenie prędkości zadanej o 5. Przytrzymanie powoduje zmniejszanie prędkości o rosnące wartości, a wciśnięcie dwukrotne szybkie powoduje wyłączenie zadajnika i reset prędkości zadanej. Problem ponadto występuje niemal losowo, a w rzeczywistości zależy silnie od czasu wciśnięcia klawisza i odstępu pomiędzy dwoma kolejnymi wciśnięciami. Przy próbie odtworzenia problemu dwukrotne wciskanie przycisku zmniejszenia prędkości zadanej raz powodowało zmniejszenie prędkości o 10, a raz powodowało wyłączenie i reset zadajnika. Jest to nie tylko nieintuicyjne i nieoczekiwane, ale dodatkowo powoduje często zerowanie prędkości zadanej przy próbie zmniejszenia jej o 10. Jeśli jedno naciśnięcie zmniejsza o 5, to dwa powinny zmniejszać o 10 i tak dokładnie to działa dla Elfa. Dla ED250 wyłączamy zadajnik co jest niedopuszczalne, gdyż powoduje to znaczne opóźnienie w zmniejszeniu prędkości pociągu co prowadzi do przekraczania prędkości i zatrzymywania składu poza wyznaczonym miejscem zatrzymania. Oprócz tego istnieje w ustawieniach przypisanie dla wyłączenia tempomatu, co powinno wywoływać dokładnie tę funkcję, ale nie wywołuje jej (opisane w osobnym zgłoszeniu). Jeśli można dodać małą sugestię - proponowałbym mały kompromis względem realistycznego odwzorowania zadajnika w grze, aby ustawianie prędkości zadanej z klawiatury było przeprowadzane bardziej intuicyjnie, czyli zmniejszanie i zwiększanie o 5 lub lepiej 10, gdyż większość graczy nie posiada specjalistycznych kontrolerów, a sterowanie myszą jest dużo mniej precyzyjne niż operowanie fizycznym zadajnikiem. Sterowanie z klawiatury również nie jest tak precyzyjne jak operowanie fizycznym kontrolerem, dlatego uproszczenie tego sterowania umożliwiłoby używanie tego zadajnika z precyzją zbliżoną do tej, jaką bez trudu może uzyskać maszynista w realnym ED250, nie wymagając przy tym kosztownego zewnętrznego kontrolera. Wracając do błędu - wciskanie klawisza zmniejszenia prędkości zadanej nie powinno wyłączać zadajnika. W szczególności, jeśli poprzednia prędkość zadana jest wysoka (daleka od zera).
  6. Wciśnięcie T (przypisanego do włączenia tempomatu) nie powoduje żadnego działania, wciśnięcie Ctrl+T powoduje przestawienie zadajnika prędkości w położenie "zwiększ prędkość zadaną". Jest to nieprawidłowe, oczekiwane działanie to brak reakcji na T (zadajnik w ED250 automatycznie wraca w pozycję "utrzymanie prędkości zadanej"), a przy wciśnięciu Ctrl+T zadajnik powinien przechodzić chwilowo w położenie skrajne dolne, czyli wyłączenie tempomatu (i reset prędkości zadanej).
  7. Stan wyjściowy aby odtworzyć błąd: Jeśli klawisze przypisane są domyślnie, na klawiaturze numerycznej klawisze z Ctrl nie są przypisane. Odtworzenie błędu: Przypisać kombinację Ctrl+Num1 do otwierania drzwi lewych, Ctrl+Num2 do zamykania drzwi, Ctrl+Num3 do otwierania drzwi prawych. Przypisanie powinno zostać wykonane bez żadnych problemów, bo te kombinacje klawiszy nie są przypisane domyślnie do żadnych innych funkcji. Jakkolwiek gra pokazuje nieprawidłowy konflikt z tymi samymi fizycznymi klawiszami, ale bez modyfikatora Ctrl, czyli dla kranu hamulca (Num 3). Ostrzeżenie (wskazywane ikoną wykrzyknika na żółtym kółku) nie jest niestety jedynym problemem. Użycie kombinacji z Ctrl powoduje również zadziałanie przypisania bez Ctrl i na odwrót. Tzn próba zwiększenia pozycji kranu hamulca zespolonego spowodowała otwarcie drzwi (i naliczanie punktów karnych za jazdę z otwartymi drzwiami). Podobnie ustawiłem kombinację Ctrl+Num+. dla syreny. Pomimo braku konfliktu, wciśnięcie samej kropki na klawiaturze numerycznej bez klawisza Ctrl powoduje uruchomienie syreny. Wygląda, że gra ignoruje w ogóle modyfikatory Ctrl, Alt i Shift za wyjątkiem funkcji, gdzie takie przypisanie jest domyślne i dotyczy funkcji włącz / wyłącz. Sama idea użycia modyfikatora do rozróżnienia pomiędzy włączaniem a wyłączaniem funkcji ma jak najbardziej sens i jest wygodna, jakkolwiek nie powinna być wymuszana przez program, jeśli istnieje możliwość dowolnego przypisywania klawiszy przez użytkownika. Każda kombinacja klawiszy, włączając jednoczesne wciśnięcia Shift, Alt i Ctrl a nawet Win - powinna być traktowana dokładnie tak samo jak wszystkie inne, i jak wciśnięcie klawisza bez modyfikatora.
  8. Mam takie pytanie, jak szybko ustawiać zadajnik prędkości na konkretną wartość? Klawisze plus i minus przestawiają go albo o 1 (przy wciskaniu plusa), co jest zbyt wolne, albo o nieliniowo przyśpieszającą wartość, czyli najpierw o 5, 10, 15 i chyba nawet więcej. W dół krótkie naciśnięcie odejmuje 5, co jest dość sensowne i fajnie, żeby działało też w górę. Jak chcę szybko o 10 w dół i wcisnę 2 razy, to przeskakuje na zero! Ogólnie wbicie się w potrzebną prędkość szybko jest niesamowicie trudne. W dodatku podczas klikania zadajnikiem pociąg nie zmienia od razu prędkości, przez co hamowanie ED odbywa się zwykle zbyt późno. W Elfie klikając na gotową prędkość na zadajniku raz, że można było bardzo, bardzo precyzyjnie wbić się w punkt zatrzymania czy ograniczenia prędkości, to jeszcze prędkość zadana była całkiem nieźle widoczna na wyświetlaczu. Przydałoby się tą prędkość zadaną gdzieś w GUI umieścić, bo żeby była czytelna w ED250 trzeba mocno przybliżyć widok, a wtedy nie widać sygnalizacji za oknem. Inny problem mam z kranem hamulca w tej jednostce. Chodzi on skokowo jakby zacinając się na poszczególnych pozycjach, dodatkowo chyba trzeba na niego stale patrzeć żeby wiedzieć jaki stopień hamowania ustawiłem. Znów - wtedy się nie patrzy na szlak i to nie jest bezpieczne. Moje tymczasowe obejście problemu to po prostu wciśnięcie Num3 tak długo, aż żółty pasek zacznie szybko rosnąć, ale to z reguły jest hamowanie pełne. A czasem bym chciał zahamować łagodniej, ale się boję że zahamuję za lekko i nie zdążę się zatrzymać. Czyli z tym hamowaniem jest albo za dużo, albo za mało siły hamującej, rzadko udaje mi się wstrzelić we właściwą, no chyba że hamuję z 40km/h wtedy regulacja siły hamowania ED działa jakoś tak lepiej. Też dałoby się łatwo zrobić, pod warunkiem że najpierw udałoby się szybko ustawić zadajnik prędkości na tą wartość. A z klawiatury to jest po prostu tak siermiężne i nieprecyzyjne, że w sumie ruletka. Mało tego, szybkie wciśnięcie klawisza hamowania 2 razy powoduje czasem przejście kranu w skrajne górne lub dolne położenie, co też nie jest pożądane. Można go myszą obsługiwać, ale to jest również średnio wygodne. Nie miałem problemu z hamowaniem w siódemce ani w kiblu. Tam to jakoś bardziej intuicyjnie działało. Tymczasem w ED250 to taka jazda szarpana. Albo hamowanie w opór, albo leciutkie zwalnianie i mało co pomiędzy. W sumie tempomatu można nie używać, ale jak już jest to fajnie żeby jakoś bardziej sensownie działał.
  9. Przejeżdżam prawie całą trasę do Będzina perfekcyjnie, jak w zegarku, co do sekundy. I już w ogródku, już witam się z gąską. Będzin Miasto, "gotów do odjazdu", parę minut i... Czy to jest S1? Ale jak to, gotów do odjazdu z S1 na semaforze? Z zaskoczenia i nerwów nie zdążyłem zahamować. Czy nie powinno przypadkiem być tak, że sygnał odjazdu nie powinien być podawany jak jest S1 na semaforze wyjazdowym? Znaczy się powinien być chyba podawany dopiero jak jest wyjazd. W MaSzynie to się nie zdarzało. Znaczy się rozumiem, dyżurnemu może się coś pomylić, ludzie się mylą, automaty psują i krzaczą, ale to trochę sadystyczny test jak na samouczek. Zwłaszcza pod koniec misji, takie podpuchy można by dać na początku.
×
×
  • Create New...

Important Information

Terms of Use Privacy Policy